• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Životné minimum sa od júla zvýši, niektorým to môže spôsobiť problém pri vybavovaní hypotéky

Životné minimum sa od júla zvýši, niektorým to môže spôsobiť problém pri vybavovaní hypotéky

Tým ľuďom, ktorí nemali zafixované hypotéky na dlhšie obdobie, sa tak v tomto roku mení splátka častokrát až o 50 percent pôvodnej, čo vôbec nie je zanedbateľné.

Výška životného minima sa od júla zvýši zhruba o 34 eur na jednu osobu, a to zo sumy niečo vyše 234 eur na takmer 269 eur. Pri ďalšej spoločne posudzovanej osobe je to zvýšenie o zhruba 24 eur na vyše 163 eur a ak berieme do úvahy aj dieťa tak, v tomto prípade je to nárast o takmer 16 eur na necelých 123 eur.

Upravuje sa každoročne vždy k 1. júlu. Sumy životného minima sa zvyšujú koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Do konca marca 2023 sa životné minimum zvyšovalo o koeficient rastu čistých peňažných príjmov alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov bol nižší.

Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze. Výšku životného minima ovplyvňuje aj viacero dávok, ktoré sú naň naviazané.

„Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pre ľudí s nižším príjmom je vyššia suma životného minima pozitívna. Na jeho rast je naviazaných viacero dávok, ktoré sa proporčne zvýšia, prípadne sa efektívne zníži zdanenie cez vyššiu nezdaniteľnú časť dane,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Bašták.

Vplyv na hypotéku

Podľa opatrenia Národnej banky Slovenska musí žiadateľovi o úver vychádzať po splátke úveru finančná rezerva vo výške minimálne 40 % čistého príjmu. Banka pri žiadosti o úver odpočíta z čistého príjmu sumu životného minima za každého člena domácnosti a budúcu splátku úveru.


„Ak si zoberieme rodinu s manželskou dvojicou a dieťaťom, sumy životného minima pre všetkých členov domácnosti narastú o 74 eur. V praxi to znamená, že na splácanie úveru môžu vynaložiť o 74 eur menej ako doteraz. To zodpovedá zníženiu maximálnej hypotéky pri štvorpercentnej úrokovej sadzbe a splatnosti 20 rokov približne o 10-tisíc eur,“ uviedol príklad finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ľuďom s hraničným príjmom môže aj niekoľkoeurové zvýšenie životného minima zabrániť v získaní dostatočne vysokého úveru. V tejto situácii sa môže ocitnúť odhadom podľa Búlika niekoľko tisíc ľudí.


Po júli 2023 im zrejme nezostane iné, ako akceptovať nižšiu hypotéku a hľadať lacnejšiu nehnuteľnosť. Ďalšou možnosťou je nájdenie možného ručiteľa s dostatočným príjmom. Prípadne si ľudia môžu odložiť zámer kupovať nehnuteľnosť teraz a založiť si stavebné sporenie, s ktorým môžu získať v budúcnosti dofinancovanie so slušnými podmienkami a úročením na úrovni hypotéky.

Stúpli nám náklady

Z úrokových sadzieb na hypotékach, ktoré sa neraz nachádzali na úrovni pod jedno percento, razom podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka vyskočili na štyri a viac percent. Tým ľuďom, ktorí nemali zafixované hypotéky na dlhšie obdobie, sa tak v tomto roku mení splátka častokrát až o 50 percent pôvodnej, čo vôbec nie je zanedbateľné.

Čiastočne za toto navyšovanie môže Európska centrálna banka, no výraznú zásluhu na tom majú podľa Valka aj komerčné banky. „Na úkor klientov si totiž zdvihli svoje marže, čím zároveň výrazne znemožnili novým klientom získať úver. Keďže sme však zaznamenali zvýšenú infláciu, štát urobil správny krok a pristúpil k zvýšeniu životného minima tak, aby odrážalo reálne náklady ľudí,“ konštatuje Valko.


Avšak aj podľa neho odvrátenou stránkou tohto zvýšenia môže byť pre niekoho dopad na dostupnosť bývania. „U ľudí s priemerným mesačným príjmom okolo tisíc eur sa zníži veľkosť úveru až o 15 percent. A pokiaľ pôjde o rodiny s deťmi, dostupnosť bude ešte horšia,“ tvrdí Valko.

Pre väčšinu to nie je problém

No ako doplnil Bašták zo Slovenskej sporiteľne, pri posudzovaní schopnosti splácať úver pre veľkú väčšinu klientov nie je vyššia suma životného minima až taký problém.


„Jednak priemerná mzda rastie svižným tempom, čo dokonca prekoná efekt vyššieho životného minima. Navyše, iba časť klientov žiada úver v takej výške, pri ktorej sa dostanú úplne na hranu limitov pomeru splátky úveru k ich príjmu,“ pokračoval analytik.

Aj z pohľadu finančného zdravia je podľa neho lepšie ak je rezerva o niečo väčšia ako limit stanovený Národnou bankou Slovenska. Predsa len výdavky priemernej domácnosti sú vyššie ako je suma životného minima.

Vyššia šanca v štátnom fonde

Na druhej strane, vyššie životné minimum zvyšuje podľa Búlika z OVB šancu získať pôžičku na rekonštrukciu alebo kúpu bývania v Štátnom fonde rozvoja bývania. Kľúčovým kritériom pre získanie úveru v ŠFRB je príjem medzi 1,3 a 5-násobkom životného minima. Pri navýšení životného minima sa do kritérií „zmestí“ viac ľudí s príjmom okolo celoštátneho priemeru.


Pri bezdetnej manželskej dvojici sa akceptovaný maximálny príjem zvyšuje o 50 eur. „Na prvý pohľad ide o nízku sumu, avšak v mnohých prípadoch môže aj pár eur rozhodovať o tom, či dvojica úver dokáže získať,“ povedal Búlik.

ŠFRB poskytuje dva druhy úverov. Mladomanželskú pôžičku, kde platia obmedzenia pre vek žiadateľov do 35 rokov a uzavretie manželstva, od ktorého nesmie uplynúť viac ako 36 mesiacov. Druhým je úver pre ostatné manželské dvojice, odchovancov z detského doma a ťažko zdravotne postihnuté osoby. Zvýhodnenie situácie žiadateľov sa týka oboch.


Úver od Štátneho fondu rozvoja bývania je v dnešnej dobe vysokých úrokov pri hypotékach podľa analytika mimoriadne atraktívny. Na kúpu bývania sa dá získať do 120-tisíc eur s úročením len 2 % pri manželoch a osamelom rodičovi a 1 % pri mladomanželoch do troch rokov od svadby, odchovancoch z detského doma a ťažko zdravotne postihnutých osobách. Maximálna splatnosť je až 40 rokov, čo ďalej znižuje splátku a robí úver dostupnejším.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie