• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zistenie Nadácie Zastavme korupciu nie je správne, hovorí Lančarič o mýte

Zistenie Nadácie Zastavme korupciu nie je správne, hovorí Lančarič o mýte

Ministerstvo dopravy pre agentúru SITA uviedlo, že prioritou ministra Lančariča je významné zníženie nákladov na výber mýta.

Ministerstvo dopravy SR chce zaujať konečné stanovisko k podmienkam výberu mýta a zníženiu jeho nákladov budúci týždeň po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom.

Minister dopravy Pavol Lančarič už v stredu označil za nesprávne tvrdenia Nadácie Zastavme korupciu o predĺžení podľa nej nevýhodnej mýtnej zmluvy medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a spoločnosťou SkyToll o dva roky.

Súhrnná informácia o problematike

„Oni si prečítali tabuľku, ale neprečítali si celú zmluvu,“ povedal na adresu mimovládnej organizácie šéf rezortu dopravy s tým, že predsedovi vlády už poskytol súhrnnú informáciu o problematike výberu mýta.

„Zistenie nie je správne, vôbec nezodpovedá realite. Viem doložiť, aké boli základné sumy pre jednotlivé roky v slovenských korunách, koľko to bolo v prepočte na eurá a koľko sa reálne po všetkých valorizáciách reálne zaplatilo,“ tvrdí Lančarič.


Z tabuľky sa podľa nedá reálne vyčítať vôbec nič. Pripomenul, že NDS sumu za poskytovanie služby výberu mýta po dohode znížila voči tej, ktorá by prislúchala tomuto roku, o 40 miliónov eur za rok.


Premiér Ódor potvrdil, že minister dopravy ho v stredu o mýte informoval. „Máme dohodnuté stretnutie trilaterálne budúci týždeň, kde to uzavrieme a vyjadríme sa k tomu,“ dodal.

Vyššia cena namiesto zľavy

Ministerstvo dopravy pre agentúru SITA uviedlo, že prioritou ministra Lančariča je významné zníženie nákladov na výber mýta. „Je to aj cieľ stanovený v programovom vyhlásení vlády. O plnení tohto cieľa budeme informovať premiéra a v krátkom čase aj verejnosť,“ poznamenalo ministerstvo.


Nadácia Zastavme korupciu začiatkom týždňa upozornila na to, že NDS namiesto sľubovanej zľavy reálne dohodla pre štát ešte vyššiu cenu, ako vysúťažil pred rokmi exminister dopravy Ľubomír Vážny.


Namiesto pôvodných 40 miliónov eur tak diaľničiari „vyrokovali mýto so zľavou“ 63 miliónov eur pre tento rok a 67 miliónov eur od januára.

Ceny sa ešte zvýšia o infláciu. Mimovládka preto vyzvala premiéra Ódora aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zasiahli a postup NDS pri mýte preverili. Zároveň avizovala podanie podnetu na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý žiada preveriť, či podstatnou zmenou cenových kalkulácií cez dodatok NDS neporušila zákon.

Keď Slovensko v roku 2009 obstarávalo nový mýtny systém, súčasťou víťaznej ponuky bola aj cenová tabuľka. Tá uvádzala výdavky pre celé obdobie trvania zmluvy. Prvé štyri roky boli ceny najvyššie, pretože rátali aj s budovaním samotného mýta. Následne klesli na zhruba polovicu, keďže sa platilo už len za prevádzku.


V poslednom roku boli výdavky vyčíslené na 1,2 miliardy korún. V prepočte konverzným kurzom ide o sumu približne 40 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie