• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Záujem o letné tábory rastie, konzílium odborníkov ich navrhuje podmieniť PCR testami

Záujem o letné tábory rastie, konzílium odborníkov ich navrhuje podmieniť PCR testami

Detské tábory sú v čase uvoľnenia pandemických opatrení pre deti ešte dôležitejšie, ako doteraz.

S blížiacim sa letom mnohí rodičia i deti premýšľajú nad letnými tábormi a zdá sa, že tento rok im epidemiologická situácia praje.

Obmedzenia sa pomaly uvoľňujú a záujem je stále väčší.

Ukazuje to aj narastajúci počet prihlášok, ktoré zaznamenávajú organizátori táborov. „Postupné uvoľňovanie opatrení je vidieť na desiatkach prihlášok denne. V mnohých termínoch evidujeme posledné voľné miesta,“ hovorí konateľ cestovnej kancelárie CK Slniečko, ktorá organizuje aj tábory pre deti, Pavol Bobošík.

Tábory bez COVIDU?

Organizátori majú skúsenosť s prípravou letných táborov počas pandémie už z minulého roka. Babošík hovorí, že mali v táboroch viac ako tritisíc detí a nezaznamenali ani jedno ochorenie COVID-19.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR však takýchto prípadov v rámci Slovenska zachytil niekoľko. Napríklad sa niekoľko maloletých detí nakazilo na športovom sústredení na Orave.

Tak ako vlani, aj tento rok budú platiť v táboroch isté obmedzenia. “Sme pripravení na sprísnený vstupný zdravotný filter, denné meranie teploty, dôslednú izoláciu v prípade podozrenia na výskyt vírusu,“ povedal Bobošík.


Pri vstupe do rekreačného zariadenia aj priestorov jedálne budú podľa jeho slov umiestnené dezinfekčné prostriedky a animátori dohliadnu, aby ich deti používali.

Povinné PCR testy

Konzílium odborníkov navrhlo, aby deti pred nástupom do tábora absolvovali PCR alebo LAMP testy. Problémom je, že by ich museli zaplatiť rodičia, pričom cena týchto testov sa pohybuje v desiatkach eur podľa toho, kde sa vykonávajú.


Bobošík verí, že sa povinné testovanie do vyhlášky ÚVZ v navrhovanej podobe nakoniec nedostane. „Vnímame ho ako zbytočné a šikanujúce,“ uviedol pre Webnoviny.sk.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) po kritických ohlasoch vyhlásil, že sa situácia možno ešte zmení. „Mojou iniciatívou je, aby sa buď spravil ústupok vo forme antigénových testov alebo aby sa testy preplácali tam, kde o to požiadajú,“ objasnil.


Konečné rozhodnutie by malo padnúť tento týždeň.

Program sa prispôsobí semaforu

Či už bude alebo nebude negatívny test na COVID-19 podmienkou pre vstup do tábora, organizátori hovoria, že sa budú maximálne snažiť, aby aspoň ich program pandémia ovplyvnila čo najmenej. Je však možné, že napríklad niektoré výlety budú musieť upraviť podľa aktuálneho COVID semaforu.


„Je možné, že sa upravia niektoré výlety, ktoré organizujeme v rámci jednotlivých táborov a nahradíme ich iným programom,“ povedal Bobošík.


Po niekoľkých mesiacoch, kedy deti museli zostať zatvorené doma, nemohli vychádzať von medzi kamarátov a učiť sa so spolužiakmi v škole, akoby nadobudli detské letné tábory ešte väčší význam. Pre Webnoviny.sk to uviedla detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.


„V dobe, kedy deti boli niekoľko mesiacov doma a chýbali im rovesníci, sú detské tábory, a to, že deti budú spolu s rovesníkmi, o to dôležitejšie,“ vyjadrila sa.

Zo strany rodičov je dôležité, aby deťom, pre ktoré je náročné na dlhšiu dobu odísť od rodičov, vysvetlili, čo ich čaká. „Letné pobytové tábory, kde majú deti možnosť oddeliť sa od rodičov, majú pre deti obrovský dopad na osamostatnenie a nadobudnutie zodpovednosti,“ uviedla odborníčka.

Dôležitý je vhodný výber

V prípade, že dieťa odíde do tábora, je dôležité, aby sa tam nenudilo a našlo to, čo hľadá. Bobošík podotkol, že pri výbere tábora je potrebné pozerať na záujmy a vek dieťaťa. „Určite odporúčame vyberať tábor s dieťaťom. Musí to byť spoločné rozhodnutie dieťaťa a rodiča,“ povedal.


Rovnako to vidí aj psychologička. „Je potrebné zvážiť, aké sú priority dieťaťa. Vhodné je vybrať tábor, ktorý bude napĺňať jeho potreby,“ dodala Tóthová Šimčáková.


Ak majú rodičia doma malého športovca, je vhodné vybrať tábor so športovým zameraním. Ak sa v dieťati začína objavovať umelec, treba hľadať pobyt s takýmto zameraním. „Je fajn, ak má dieťa harmonický rozvoj a tým pádom zvládne aj bežný tábor, ktorý spája rôzne aktivity,“ dodala psychologička.

Tábor môže byť dobrou „školou“

Nočnou morou nejedného rodiča je, že o jeho dieťa nebude náležite postarané a niečo sa mu stane. Podľa odborníčky je u niektorých rodičov náročné nadobudnúť odvahu, aby dieťa pustili mimo domov a ich ochranu a dôverovali niekomu, že sa oň dobre postará.

Tábor však môže byť pre dieťa dobrou „školou“ v ďalšom vývoji. „Rodič sa musí absolútne spoľahnúť sa svoje dieťa, ale aj dospelých okolo neho. Rodičia by sa nemali báť vytvoriť pre dieťa situácie, v ktorých sa musí o seba postarať,“ vyjadrila sa Tóthová Šimčáková.


Ako dodala, v opačnom prípade nastávajú situácie, keď povedzme 15-ročné deti nie sú schopné sa o seba zodpovedne a samostatne starať, lebo k tomu nemali príležitosť.

Súrodenec či kamarát

Niektoré deti môžu mať s odlúčením sa od rodičov problém. Iné sa vyložene tešia na program. Psychologička sa prikláňa k možnosti, aby dieťa išlo do tábora s kamarátom alebo súrodencom, pričom si budú navzájom oporou.


„Do táborov môžu ísť aj introvertné deti. Je to pre nich zaujímavá skúsenosť, vďaka ktorej si môže užiť kolektívny model letnej zábavy,“ uviedla.


V prípade, že dieťa zatelefonuje rodičom s tým, že má nejaký problém, nemali by ho bagatelizovať. Mali by ho zvážiť a zatelefonovať vedúcemu tábora. „Určite by rodič nemal hneď ísť po svoje dieťa. Ak sa dá, treba ho požiadať, aby deň či dva počkalo, podporiť ho a dať mu rodičovskú oporu,“ povedala.


Úplne iná situácia je, ak dieťa vykazuje dlhodobejšie problematické správanie, neje, nespí, nespolupracuje, teda ak sa deje niečo, čo výrazne zle zvláda.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie