• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Začal sa Národný týždeň manželstva a na trnavskej radnici ocenili páry, ktoré spolu držia už desiatky rokov

Začal sa Národný týždeň manželstva a na trnavskej radnici ocenili páry, ktoré spolu držia už desiatky rokov

Oceňovanie takýchto manželských zväzkov označila viceprimátorka Nemčovská za poctu vytrvalosti, vernosti a láske.

12.2.2024 (SITA.sk) - Národný týždeň manželstva odštartovali v Trnave oceňovaním najdlhšie trvajúcich manželstiev.

Viceprimátorka Eva Nemčovská prijala na radnici manželské páry, ktoré kráčajú po spoločnej ceste životom už desiatky rokov.

Pocta vernosti a láske

Rozália a Štefán Bílikovci sú manželmi 62 rokov, Cecília a František Martinkovičovci 61 a Katarína a Marián Urbanovci Miklážovci sú v spoločnom manželstve 59 rokov.

Ocenené páry sa netajili tým, že spoločný život nebol vždy prechádzkou ružovou záhradou, ale prišli aj horšie dni. Napriek tomu nikdy neoľutovali chvíle, keď sa spoznali.

Bolo lepšie aj horšie

Bílikovcom sa stalo osudným cestovanie vlakom do Bratislavy, kde ona chodila do školy a on do práce. Nasledovali tanečné zábavy a potom nočné odprevádzanie z nich. Svoje životy spojili 5. novembra 1961.

„Bolo aj lepšie, bolo aj horšie, ale tolerovali sme jeden druhého a museli sme mať aj trpezlivosť,“ hovorí o manželstve Rozália Bíliková.

Súhlasil aj čoskoro 85-ročný František Martinkovič, ktorý po desiatkach rokov s manželkou Cecíliou hovorí, že v mladosti musel prekonať veľa prekážok, aby ju získal. Ale stálo to podľa neho za to.

„Nevymenil by som ju za nič na svete. Aj keď občas prišla „hrmavica,“ na druhý alebo tretí deň sa vyjasnilo, a už bolo dobre,“ zdôraznil potrebu trpezlivosti, tolerancie a odpúšťania.


U manželov Urbanovcov Miklážovcov trvalo udobrovanie sa ešte kratšie. „Nikdy sme si nelíhali do postele s hnevom,“ prezradila Katarína Urbanová Miklážová recept na dlhotrvajúce manželstvo.

Podpora manželstva

Michal Lipovský z Centra pomoci pre rodinu v Trnave vyhľadáva dlhotrvajúce manželstvá už niekoľko rokov. Vždy si od manželov pýta aj rady, ako spoločne vydržať celé desiatky rokov.


„Možno sa môže zdať, že každý rok je to o tom istom, ale opak je pravdou. Každé jedno manželstvo má osobitný prínos a dodáva neskutočnú nádej na možnosť žiť v krásnych, plnohodnotných a najmä milujúcich manželstvách,“ povedal.

Centrum pomoci pre rodinu podľa neho ocení v spolupráci s piešťanskou radnicou aj najdlhšie manželstvá z Piešťan.


Národný týždeň manželstva je týždenná iniciatíva na podporu manželstva, ktorá prebieha v týždni osláv sv. Valentína, obľúbeného sviatku spájaného s láskou a partnerskými vzťahmi.


Jeho cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie