• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Za cenový boom energií je zodpovedný Putin. Podľa Hegera úmyselne nenapĺňal zásobníky plynu, aby sa mohol hrať s cenami

Za cenový boom energií je zodpovedný Putin. Podľa Hegera úmyselne nenapĺňal zásobníky plynu, aby sa mohol hrať s cenami

Slovensko podporuje myšlienku spoločného nákupu energií v rámci Európskej únie (EÚ). Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania Európskej rady v Bruseli. Ako vysvetlil, keď EÚ postupuje spoločne, vie si vyjednať oveľa lepšie podmienky.

„Hlavným dôvodom, prečo sú ceny vysoké, je Vladimir Putin. To, čo robil minulý rok v lete a na jeseň, že nenapĺňal zásobníky plynu, robil práve z toho dôvodu, aby sa mohol hrať s cenami,“ skonštatoval Heger pre média v úvode piatkových rokovaní európskych lídrov.

Zdôraznil, že všetky hlavy štátov EÚ pracujú silno na tom, aby bolo nepohodlie občanov EÚ čo najmenšie.

Rusi by už akceptovali platby za energie aj v bitcoinoch, odborníci však hovoria o riziku

Rusko uvažuje o akceptovaní bitcoinov pri platbách za svoj export ropy a plynu. Povedal to poslanec Štátnej dumy Pavel Zavaľnyj, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre energetiku. Krajina podľa jeho slov skúma alternatívne spôsoby prijímania platieb za export energií. Informuje o tom portál bbc.com.


„Dlhodobo navrhujeme Číne zmenu tak, aby sa v platbách používali národné meny, ruble a jüany,“ povedal Zavaľnyj. „V prípade Turecka to bude líra a ruble,“ dodal. „V obchode je možné používať aj bitcoiny,“ poznamenal.

David Broadstock z Inštitútu pre energetické štúdie v Singapure však uviedol, že je „jasné, že akceptovanie bitcoinov v obchode so zemným plynom prináša v porovnaní s tradičnými menami podstatne väčšie riziko.“


„Navyše, jeden z hlavných priateľských obchodných partnerov Ruska je Čína a používanie kryptomien je v Číne zakázané,“ dodal. „To očividne obmedzuje potenciál pre platby bitcoinmi,“ uviedol.

Prečo chce Putin platby v rubľoch za ruský plyn? Analytici priblížili dôvody

Rusku za plyn určený pre Európu by sme už nemali platiť v eurách, no platby by mali byť v rubľoch. V stredu to oznámil ruský prezident Vladimír Putin.

Nejde o niečo úplne prevratné

Ako pre agentúru SITA povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, z ekonomického pohľadu nejde o niečo úplne prevratného.


Ide len o zmenu meny vysporiadania obchodu, inak sa nič nemení a nemalo by to predstavovať žiadny podstatný technický problém pre kupujúcich.


„Špeciálne, keď už pred pár týždňami prijali v Rusku legislatívu, že exportéri musia povinne preklápať 80 percent tržieb zo zahraničia do rubľov. Išlo o opatrenie stabilizovania kurzu rubľu po tom, ako centrálna banka prišla v dôsledku sankcií o podstatnú časť devízových rezerv,“ pokračoval Pánis.

Nadradenosť Ruska

Teraz bude v prípade plynu konvertovaných vlastne 100 percent platby zo znepriatelených krajín na ruble. Vytvorí sa tým podľa Pánisa marginálny dodatočný dopyt po rubli, ktorý bude sčasti tlmiť vysoké domáce inflačné tlaky.

Okrem toho ide podľa Pánisa o akési symbolické gesto ukázať nadradenosť Ruska, kde po novom nie domáci predajca, ale zahraničný kupujúci bude musieť nakupovať ruble a niesť kurzové riziko. Na ruské firmy a ruskú centrálnu banku uvalili sankcie, ktoré viedli k výraznému oslabeniu rubľa.


„Tento krok má viesť k tomu, aby európski odberatelia museli kupovať ruble, čo má zvýšiť dopyt po rubľoch, čo má viesť k posilneniu rubľa. Je otázne, či je tento krok dostatočný, lebo pokiaľ ruské energetické firmy nemajú dostatok dolárov či eur, aj tak budú musieť ruble za ne zameniť, lebo ich potrebujú na svoje podnikanie,“ doplnil pre agentúru SITA analytik Tatra banky Tibor Lörincz.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie