• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Vyhradené stavby môže realizovať len certifikovaný zhotoviteľ, znižuje sa tým riziko tragických udalostí

Vyhradené stavby môže realizovať len certifikovaný zhotoviteľ, znižuje sa tým riziko tragických udalostí

Máme za sebou veľmi dôležitý krok v oblasti certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Stavebná legislatíva priniesla novinku v oblasti osobitných stavieb, ktoré zákon definuje ako vyhradené stavby. Po novom ich môže zhotovovať len držiteľ platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý je zapísaný v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov týchto stavieb.

Cieľom je zvýšenie kvality realizácie vyhradených stavieb na Slovensku. Vlastníkom prvej certifikačnej schémy je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, pričom dohľad nad ňou vykonáva Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Osobitná požiadavka

Nový zákon o výstavbe stanovil osobitnú požiadavku, kedy generálnym zhotoviteľom pri vyhradených stavbách môže byť len držiteľ platného certifikátu systému manažérstva, ktorý je následne zapísaný v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Aby vyhradené stavby mohli vykonávať len takí zhotovitelia stavieb, ktorí spĺňajú špecifikované kvalifikačné požiadavky a súčasne uplatňujú pri svojej činnosti správne manažérske systémy, boli vypracované a schválené certifikačné schémy pre zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Dobrá správa pre stavebný sektor

„Máme za sebou veľmi dôležitý krok v oblasti certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb. Priemerná dĺžka ich realizácie je niekoľko rokov, preto by ich mali stavať len zhotovitelia, ktorí spĺňajú prísne kvalifikačné predpoklady. To, že Slovenská národná akreditačná služba schválila prvú certifikačnú schému systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorej vlastníkom je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, je dobrou správou pre stavebný sektor,“ uviedol predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký.

Stavebný dozor

Realizovať vyhradenú stavbu bude môcť len kvalifikovaný stavebník s platným certifikátom systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb.


„Realizáciu stavby bude riadiť autorizovaný hlavný stavbyvedúci a bude pod stavebným dozorom autorizovaného stavebného dozorcu a pod dohľadom koordinátora bezpečnosti,“ vysvetľuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie