• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

V parlamente pokračuje rozprava o PVV. O zážitok, že poslanci sú na ho, sa podelil Šmilňák (naživo)

V parlamente pokračuje rozprava o PVV. O zážitok, že poslanci sú na ho, sa podelil Šmilňák (naživo)

Rozprava o programovom vyhlásení vlády a vyslovení dôvery vláde.

15.11.2023 (SITA.sk) - V parlamente v stredu od 9:00 pokračuje rokovanie o programovom vyhlásení vlády (PVV) a vyslovení dôvery vládnemu kabinetu. V rozprave v utorok stihlo vystúpiť deväť z 50 prihlásených poslancov.

Ako prvý sa v stredu za rečnícky pult postavil Martin Šmilňák (KDH), ktorý sa v úvode svojho vystúpenia podelil o zážitok z cesty vlakom do Bratislavy, keď si v jednej stanici vypočul, že poslanci sú nám na ho.

„Nedokončím to, aby som nebol vulgárny," povedal a pokračoval aj zážitkom z vlaku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Písomne prihlásení do rozpravy (50)

  • postupne v rozprave vystupujú

Za poslanecké kluby – Juraj Krúpa (SaS), Igor Matovič (Slovensko), Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko), Ján Richter (Smer-SD). Ostatní poslanci a poslankyne – Mária Kolíková (SaS), Roman Mikulec (Slovensko), Milan Majerský (KDH), Martina Holečková (KDH), Jozef Hajko (KDH), Martin Šmilňák (KDH), Vladimíra Marcinková (SaS), Peter Pollák (Slovensko), Michal Truban (PS), Štefan Kišš (Progresívne Slovensko), Simona Petrík (Progresívne Slovensko), Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko), Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko), Zora Jaurová (Progresívne Slovensko), Alojz Hlina (SaS), Vladimír Ledecký (SaS), Marián Viskupič (SaS), Peter Stachura (KDH), František Majerský (KDH), Marián Čaučík (KDH), Gábor Grendel (Slovensko), Ľubomír Galko (Slovensko), Ondrej Dostál (SaS), Viera Kalmárová (Progresívne Slovensko), Martin Pekár (Progresívne Slovensko), Oskar Dvorák (Progresívne Slovensko), Veronika Remišová (Slovensko), Richard Vašečka (Slovensko), Michal Šipoš (Slovensko), Zuzana Števulová (Progresívne Slovensko), Jaroslav Spišiak (Progresívne Slovensko), Marek Lackovič (Progresívne Slovensko), Ingrid Kosová (Progresívne Slovensko), Dana Kleinert (Progresívne Slovensko), Beáta Jurik (Progresívne Slovensko), Zuzana Mesterová (Progresívne Slovensko), Ján Hargaš (Progresívne Slovensko), Michal Sabo (Progresívne Slovensko), Dávid Dej (Progresívne Slovensko), Irena Biharyová (Progresívne Slovensko), Tomáš Hellebrandt (Progresívne Slovensko), Ondrej Prostredník (Progresívne Slovensko), Darina Luščíková (Progresívne Slovensko), Tina Gažovičová (Progresívne Slovensko), Jana Hanuliaková (Progresívne Slovensko), Veronika Vesláková (Progresívne Slovensko).

Programové vyhlásenie vlády predložil v utorok poslancom Robert Fico (Smer-SD) a súčasne ich požiadal o dôveru. K rečníckemu pultu po premiérovi pristúpili aj predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) a podpredseda NR SR Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Fico vo svojom vystúpení v pléne uviedol, že so znením programového vyhlásenia vlády je absolútne stotožnený, keďže bol prítomný pri formulovaní každého jedného odseku a cieľa v dokumente. Podľa premiéra bude „základným prameňom“, o ktorý sa bude opierať činnosť vlády a rozhodnutia vládneho kabinetu, Ústava SR. Taktiež uviedol, že rešpektujú a vážia si členstvo SR v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.

Po Ficovom vystúpení k pultíku v pléne prišiel Igor Matovič (hnutie Slovensko) s tabuľkou, na ktorej mal napísané „klamár bez svedomia“ a nakreslenú červenú šípku, ktorá bola nasmerovaná na predsedu vlády.

Opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie, Sloboda a Solidarita či Progresívne Slovensko avizovali, že PVV nepodporia, a tak nevyslovia dôveru vláde.

K napĺňaniu programového vyhlásenia vlády chce Ficov kabinet pristúpiť s maximálnym nasadením, čo avizuje v dokumente s názvom „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.

Vláda v dokumente deklaruje, že cieľom je, aby obyvateľstvo Slovenska mohlo po skončení jej mandátu skonštatovať, že „na Slovensku sa žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie ako v rokoch 2020 – 2023".

Programové vyhlásenie vlády ako strategický dokument je podľa jeho tvorcov dôležitý pre obdobie zložitého spoločenského, politického, ekonomického i medzinárodného vývoja. Vláda vo svojom programovom vyhlásení vyjadrila i ambíciu reagovať na okolnosti a udalosti, ktoré majú vplyv na politickú, ekonomickú, sociálnu, finančnú aj právnu situáciu Slovenska a jeho postavenie vo svete.

Vládny kabinet v tomto kontexte poukázal na to, že Slovensko sa za posledné roky prepadlo medzi najchudobnejšie štáty v Európskej únii, verejné financie sú rozvrátené, pričom pred vládou stoja výzvy v podobe vysokého deficitu i rekordného nárastu dlhu, a zároveň je podľa vlády ohrozené i čerpanie prostriedkov z eurofondov a Plánu obnovy.

Kabinet tiež v programovom vyhlásení pripomenul nárast cien, a to najmä v prípade potravín, a dodal, že pred ním stojí aj výzva zaistiť bezpečné dodávky energií za dostupné ceny.

Vláda má tiež v pláne obnoviť sociálny dialóg na všetkých úrovniach a k oprávneným požiadavkám partnerov plánuje pristupovať s rešpektom. Vláda taktiež plánuje zastaviť zneužívanie bezpečnostných zložiek na politické ciele a upokojiť polarizovanú spoločnosť, posilniť chce i suverenitu a štátnosť, národné sebavedomie a zdravé vlastenectvo, ale aj úctu k štátnym symbolom a tradíciám.

V dokumente avizuje aj zámer razantne chrániť obyvateľstvo pred negatívnymi dopadmi nelegálnej migrácie, ktorú podľa nich predošlé tri vlády ignorovali. Kabinet vyjadril i zámer pokračovať v podpore takých riešení konfliktu na Ukrajine, ktoré budú založené na princípoch medzinárodného práva, a to vrátane zvrchovanosti, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny, v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc a prirodzeného práva na sebaobranu.

Kabinet doplnil, že k predmetným výzvam sa stavia s rešpektom a chce využiť všetky skúsenosti i ponaučenia z minulosti, aby mohlo obyvateľstvo po skončení ich mandátu skonštatovať, že sa im žije lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie.

„Vláda Slovenskej republiky pri príležitosti predloženia svojho programového vyhlásenia do Národnej rady SR prehlasuje, že základným prameňom, z ktorého vychádza jej program a o ktorý bude opierať svoje rozhodnutia a postoje, je Ústava Slovenskej republiky," uviedla v materiáli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie