• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

USA obviňuje Juhoafrickú republiku z poskytnutia zbraní Rusku, podľa vlády však ide o vybavenie „starej objednávky“

USA obviňuje Juhoafrickú republiku z poskytnutia zbraní Rusku, podľa vlády však ide o vybavenie „starej objednávky“

Nákladná loď údajne v decembri tri dni tajne zakotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta.

11.5.2023 (SITA.sk) - Americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike Reuben Brigety vo štvrtok obvinil túto krajinu z poskytnutia zbraní Rusku. Podľa neho sa tak udialo prostredníctvom nákladnej lode, ktorá v decembri tri dni tajne zakotvila na námornej základni neďaleko Kapského Mesta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Brigety podľa viacerých juhoafrických spravodajských kanálov povedal, že Spojené štáty si boli isté, že zbrane boli naložené na plavidlo na námornej základni Simons Town a následne prevezené do Ruska.

Loď plaviaca sa pod ruskou vlajkou

V čase, keď sa objavili správy o Brigetyho komentároch, sa juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa akurát nachádzal v Kapskom Meste a odpovedal na otázky v parlamente. Keď sa ho líder juhoafrickej opozície John Steenhuisen opýtal na zbrane, prezident odpovedal, že „vec vyšetrujú a časom o nej budeme môcť hovoriť“. Ramaphosa to odmietol ďalej komentovať s odvolaním sa na vyšetrovanie.

Steenhuisen sa prezidenta opýtal, či JAR „aktívne vyzbrojuje ruských vojakov, ktorí vraždia a mrzačia nevinných ľudí“. Taktiež sa spýtal, či Ramaphosa môže potvrdiť, že na ruskú loď v Simons Town boli naložené „vojnové zbrane“. Zákonodarca identifikoval plavidlo ako Lady R, nákladnú loď plaviacu sa pod ruskou vlajkou.

Brigety vo štvrtok uviedol, že údajné vyzbrojovanie Ruska Juhoafrickou republikou počas invázie na Ukrajinu bolo „mimoriadne vážne“ a spochybnilo údajný neutrálny postoj Juhoafrickej republiky v konflikte.

Spochybnenie neutrálneho postoja

Medzi veci, ktoré sme (USA) zaznamenali, bolo zakotvenie nákladnej lode na námornej základni Simons Town medzi 6. a 8. decembrom 2022, o ktorom sme si istí, že na loď naložili zbrane a muníciu a odviezli to do Ruska,“ povedal Brigety novinárom počas tlačovej konferencie v juhoafrickom hlavnom meste Pretória.

Juhoafrická vláda v tom čase údajný incident verejne nekomentovala s tým, že potrebuje zhromaždiť informácie. Koncom decembra juhoafrická ministerka obrany Thandi Modiseová uviedla, že loď zrejme vybavuje „starú objednávku“ munície a uviedla, že zbrane boli vyložené a nie naložené na loď.

Nedávne kroky JAR vystavili najrozvinutejšiu africkú krajinu obvineniam, že sa fakticky postavila na stranu Ruska. Svedčí o tom posilnenie vzťahov s Ruskom, spoločné vojenské cvičenia s Moskvou a Pekingom či postoj voči ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi, na ktorého je vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu. V súvislosti so šéfom Kremľa JAR naznačila, že ho v prípade možnej návštevy krajiny nezatkne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie