• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Údaje o príjmovej chudobe sú viac ako alarmujúce, polovica Slovákov má mesačný príjem do 700 eur

Údaje o príjmovej chudobe sú viac ako alarmujúce, polovica Slovákov má mesačný príjem do 700 eur

Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej.

Údaje o príjmovej chudobe slovenských domácností sú pre tento rok viac ako alarmujúce. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA), ktoré pripravil na základe údajov Štatistického úradu SR.

„Z celkového počtu 1 852 062 slovenských domácností má viac ako 21 percent príjem do 500 eur mesačne, polovica do 700 eur mesačne. Zároveň má skoro 85 percent slovenských domácností príjem do 1 000 eur mesačne,“ uviedol v tlačovej správe Martin Halás z IVRA.

Dodal, že z pohľadu všetkých 5 397 540 Slovákov má takto 2,6 milióna mesačný príjem do 700 eur a 4,5 milióna príjem do 1 000 eur mesačne.

Výpadok príjmu je neprijateľný

„Najväčším problémom chudoby je, že keď do nej rodina spadne, nevie sa z tejto pasce dostať a zotrvá v nej. Domácnosť s príjmom 700 eur mesačne má výdaje na bývanie, energiu, vodu v súčasnosti podľa spotrebného koša Štatistického úradu 188 eur mesačne.


Avšak, na potraviny je to iba 144 eur mesačne, čiže 4,81 eura na deň,“ upozornil Halás. Ďalej informuje, že v rámci zdravotníctva si takáto domácnosť môže dovoliť vynaložiť mesačne 19,65 eur.


Akýkoľvek výpadok príjmu, aj dočasný, choroba či iná udalosť je podľa Halása pre tieto rodiny neprijateľná. „Už tento rok žije v chudobe 1 120 447 Slovákov v 393 023 domácnostiach s príjmom do 500 eur mesačne. Títo Slováci môžu mesačne minúť v rámci nákladov na bývanie, energie a vodu iba 134,06 eura a na potraviny iba 3,44 eura denne,“ uviedol Martin Halás. Tvrdí, že je to katastrofa, ak si uvedomíme, že príjem do 500 eur mesačne má viac ako 21 percent slovenských domácností.

Ohrozených chudobou bude rásť

Halás taktiež upozorňuje na to, že ak sa budú neúmerne zvyšovať ceny energií, potravín alebo hypoték, a nezamestnanosť ohrozených chudobou bude rásť, tak v budúcom roku bude viac ako 84 percent domácností, teda 4,5 milióna Slovákov, ktorí majú mesačný príjem do tisíc eur.


„Takáto domácnosť môže mesačne minúť na energie 268,12 eura a na výdaje na domácnosť, energie, vodu a potraviny 206,11 eura mesačne, čo je 6,87 eura denne,“ uviedol Halás. V zmysle pomyselného Semaforu chudoby má podľa IVRA červenú každá slovenská domácnosť do 500 eur mesačne.

„Hranicu chudoby pre jednoosobovú domácnosť vykazovalo Slovensko za minulý rok vo výške 424 eur. Chudoba atakuje tento rok hranicu 490 eur mesačne,“ dodal.


V oranžovom pásme Semaforu chudoby je podľa inštitúcie ohrozená najmä budúci rok každá slovenská domácnosť v rozmedzí mesačného príjmu od 500 eur do 1 000 eur mesačne, čo predstavuje viac ako 1 173 738 slovenských domácností, v ktorých žije 3 431 090 Slovákov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie