• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

U.S. Steel Košice a ďalšie podniky získajú vyše 300 miliónov eur z dekarbonizačnej výzvy plánu obnovy (video)

U.S. Steel Košice a ďalšie podniky získajú vyše 300 miliónov eur z dekarbonizačnej výzvy plánu obnovy (video)

Zelené investície oceňuje aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). Dekarbonizácia priemyslu je podľa nej správna cesta za lepším životným prostredím.

Finančné prostriedky z dekarbonizačnej výzvy Plánu obnovy a odolnosti SR v celkovej výške 317 mil. eur získajú firmy U. S. Steel Košice, Danucem Slovensko a Wienerberger.

Na spoločnej tlačovej besede o tom informovala podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková a minister životného prostredia Milan Chrenko.

Najväčšia výzva z plánu obnovy

Ide o najväčšiu výzvu z plánu obnovy, ktorá bola určená pre najvýznamnejších znečisťovateľov životného prostredia.


„Prostredníctvom týchto projektov Slovensko najneskôr do roku 2026 zníži emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidov uhličitých ročne,“ uviedol Chrenko. Ide pritom o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov ročne.

Zároveň tieto opatrenia zabezpečia pätinový pokles všetkých emisií oxidu uhličitého, ktoré minulý rok u nás vypustili do ovzdušia spoločnosti zapojené do obchodovania s emisnými kvótami.

Viac času na realizáciu

Ako doplnila Vašáková, výzvu sprevádzala veľmi náročná schéma štátnej pomoci. Napriek tomu bola vyhlásená, ako aj vyhodnotená v predstihu, vďaka čomu majú úspešní uchádzači viac času na samotnú realizáciu projektov.


„Zabezpečíme, že na Slovensku bude lepšie ovzdušie, konkurencieschopný priemysel a zároveň splníme cieľ plánu obnovy,“ zhodnotila výzvu Vašáková. V prípade košických oceliarní pôjdu napríklad financie na inštaláciu elektrických pecí.

Najviac peňazí získal U.S. Steel


Z celkovej sumy 317 mil. eur získa 300 mil. eur spoločnosť U. S. Steel Košice na projekt dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí.


„Sme radi, že môžeme potvrdiť, že naša žiadosť o grantové financovanie v rámci Fondu obnovy a odolnosti bola schválená. Toto je prvý z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie v USSK. Akékoľvek možné budúce investície do dekarbonizácie závisia od ďalších požiadaviek. Patrí medzi ne grantová podpora prostredníctvom Modernizačného fondu, predĺženie harmonogramu čerpania pre Fond obnovy a odolnosti, identifikácia investičných partnerov, konkurencieschopné dlhodobé koncové ceny elektrickej energie a nakoniec schválenie radou riaditeľov spoločnosti United States Steel Corporation,“ uviedol hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.


Firma Danucem Slovensko Turňa nad Bodvou splnila kritéria svojím projektom na dekarbonizáciu šedého cementu za približne 8,4 mil. eur a Wienerberger slovenské tehelne s projektom na dekarbonizáciu výroby v tehelni rovnako za 8,4 mil. eur.

Krok k zelenej transformácii Slovenska


Chrenko zdôraznil, že výzva predstavuje jeden z krokov v rámci zelenej transformácie Slovenska, zďaleka však podľa neho nejde o krok posledný.

„O financie sa môžu uchádzať doposiaľ neúspešné podniky, ako aj ďalšie podniky prostredníctvo ďalšej podobnej výzvy zameranej na dekarbonizáciu slovenského priemyslu,“ pripomenul. Táto výzva je financovaná z modernizačného fondu, je otvorená do 30. júna tohto roka. Vo výzve je alokovaných ďalších 350 mil. eur.

Treba myslieť aj na zdroje energie

Zelené investície oceňuje aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). Dekarbonizácia priemyslu je podľa nej správna cesta za lepším životným prostredím.


„Realizáciou takýchto opatrení Slovensko dosiahne požadované klimatické ciele,” potvrdila poslankyňa NR SR Anna Zemanová. Liberáli však zároveň upozorňujú, že na to, aby zelená transformácia skutočne dávala zmysel, musíme myslieť aj na zdroje energie. Podľa podpredsedu SaS Karla Galeka musí byť ekologická nielen samotná výroba, ale aj zdroj energie.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie