• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Švajčiarske seniorky zažalovali vládu na Európskom súde pre ľudské práva. Proti klimatickej zmene nebojuje dosť tvrdo

Švajčiarske seniorky zažalovali vládu na Európskom súde pre ľudské práva. Proti klimatickej zmene nebojuje dosť tvrdo

Švajčiarske seniorky a ich podporovatelia pred budovou Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Skupina švajčiarskych senioriek zažalovala vládu vo Švajčiarsku na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) za to, že nepodnikla tvrdšie kroky proti klimatickej zmene.

Právnici a členky skupiny Seniorky za ochranu klímy sa postavili pred súd počas zriedkavého verejného konania, ktoré by podľa aktivistov mohlo predstavovať míľnik v právnom úsilí prinútiť vlády obmedziť emisie skleníkových plynov.

Pred budovou súdu ich zatiaľ povzbudzovali podporovatelia a environmentálna skupina Greenpeace.

Na ESĽP, ktorý sídli vo francúzskom Štrasburgu, sa seniorky obrátili po dlhých právnych naťahovačkách doma v nádeji, že stanoví precedens, ktorý bude platiť pre všetkých signatárov Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.


Prípad je spojený s dvoma ďalšími prípadmi, ktoré predložili iné skupiny a súd ich bude prejednávať v najbližších mesiacoch. Verdikt sa očakáva na budúci rok.


Seniorky za ochranu klímy majú vo Švajčiarsku zhruba 2 000 členiek s priemerným vekom 73 rokov.

Skupina tvrdí, že práva starších žien sú obzvlášť porušované, pretože sú najviac postihnuté extrémnymi horúčavami, ktoré budú čoraz častejšie v dôsledku globálneho otepľovania, ku ktorému prispieva súčasná švajčiarska klimatická politika.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie