• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Stovky zdravotných sestier na Slovensku majú nad 60 rokov a hrozí, že zo systému odídu

Stovky zdravotných sestier na Slovensku majú nad 60 rokov a hrozí, že zo systému odídu

Na Slovensku je vo veku nad 60 rokov takmer 1 500 sestier.

Pri aktuálnom enormnom nedostatku sestier v systéme zdravotnej starostlivosti hrozí, že zo zdravotníctva odíde ďalších 2 381 z nich z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozornila, že starnutie pracovnej sily je dlhodobo neriešený problém, ktorým sa treba začať seriózne zaoberať. Staršie sestry je podľa komory potrebné udržať v systéme zdravotnej starostlivosti, inak hrozí ich predčasný odchod.

Na Slovensku je vo veku nad 60 rokov takmer 1 500 sestier. Ide o sestry, ktoré môžu už dnes odísť z profesie, prípadne využiť možnosť predčasných dôchodkov. „V predpandemickom období by práve táto skupina uvažovala, že svoj odchod do dôchodku oddiali.

Dnes to však neplatí. Vo veku nad 65 rokov registrujeme ďalších až 881 sestier, ktoré môžu odísť doslova zo dňa na deň,“ upozornil riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober.

Dodal, že vyše dvojtisícový výpadok sestier by náš systém neuniesol. Zároveň pripomenul, že máme o 20 % pracovnej sily v ošetrovateľstve menej, ako by sme mali mať k dosiahnutiu priemeru Európskej únie.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

… je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave, združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou komory je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Matovičova vláda uštedrila zdravotníkom ďalšiu facku, praktické sestry nahradia zdravotnícki asistenti

Na Slovensku vznikne špeciálna COVID nemocnica, bude mať desiatky lôžok pre pacientov s koronavírusom

Štúdia vykonaná na doteraz najväčšom počte detí nenašla súvislosť medzi očkovaním a autizmom

Pozor na častú dezinfekciu bytov počas pandémie. Môže spôsobiť zdravotné problémy

Mnohí pacienti s COVID-19 sa nevedia spojiť s ambulanciami, do nemocnice prichádzajú už vo vážnom stave

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie