• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Štátne orgány nemajú právo disponovať nahrávkami z kauzy Gorila, tvrdí Haščákov obhajca

Štátne orgány nemajú právo disponovať nahrávkami z kauzy Gorila, tvrdí Haščákov obhajca

Obhajca to povedal v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý povolil čiastočnú obnovu konania vo veci povinnosti zničenia materiálov vyhotovených v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

19.10.2023 (SITA.sk) - Aj keď je primárne zodpovednou inštitúciou za zničenie všetkých materiálov z akcie Gorila Slovenská informačná služba, neoprávňuje to iné orgány, aby týmito materiálmi ďalej disponovali.

Konštatuje to obhajca podnikateľa Jaroslava Haščáka Martin Škubla v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu, ktorý povolil čiastočnú obnovu konania vo veci povinnosti zničenia materiálov vyhotovených v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Nesplnili rozhodnutie ESĽP

Škubla zároveň pripomenul, že o potrebe zničenia nahrávok rozhodol už v roku 2021 Európsky súd pre ľudské práva.

„Hoci boli a sú všetky orgány Slovenskej republiky povinné bez prieťahov rozsudok ESĽP plniť a vyvodiť z neho náležité konzekvencie, doposiaľ sa tak nestalo," skonštatoval Škubla.


Už samotná existencia predmetných materiálov je podľa neho zásahom do práv dotknutých osôb a tento zásah bude pretrvávať, pokiaľ sa takéto materiály nezničia. „A to sa vzťahuje aj na orgány činné v trestnom konaní vrátane špecializovaného tímu Gorila, ktorý je podľa nálezu ústavného súdu povinný preveriť pôvod materiálov, ktoré má v spisoch a ktoré zjavne považuje za materiály z akcie Gorila," dodal advokát.

Čiastočná obnova konania

Ústavný súd SR povolil čiastočnú obnovu konania vo veci namietaného porušenia základných práv Zoltána V. nesplnením povinnosti Slovenskej informačnej služby vyradiť a zničiť nahrávky vyhotovené na základe súhlasu Krajského súdu v Bratislave v rokoch 2005 a 2006 v kauze známej ako Gorila.


Vyplýva to z rozhodnutia senátu zloženom z predsedu Roberta Šorla a sudcov Ivana Fiačana a Petra Straku na neverejnom zasadnutí z 12. októbra.


„Obnovu konania vo veci Ing. Z. V. vedenej Ústavným súdom SR povoľuje v rozsahu namietaného porušenia základných práv navrhovateľa nesplnením povinnosti Slovenskej informačnej služby vyradiť a zničiť primárne a sekundárne výsledky použitia informačno-technických prostriedkov v dispozícii Slovenskej informačnej služby, ktoré boli získané v súvislosti s vydaním rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave z 26. januára 2006," informoval súd na svojej internetovej stránke.


Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter Holúbek. Nahrávky vznikli v byte na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý vlastnil Zoltán V. prezývaný Gorila. Neskôr prenikla na verejnosť aj 39-hodinová nahrávka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie