• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Sporenie v treťom dôchodkovom pilieri môže byť vhodným benefitom, ak naň prispieva zamestnávateľ

Sporenie v treťom dôchodkovom pilieri môže byť vhodným benefitom, ak naň prispieva zamestnávateľ

Zamestnávatelia zvyčajne prispievajú percentuálnou sumou z platu zamestnanca alebo pevnou sumou.

V súčasnosti si na dôchodok sporí v treťom pilieri viac ako 960-tisíc ľudí žijúcich na Slovensku.

Jeho najväčšou výhodou je, že naň môže prispievať aj zamestnávateľ. Minimálna dĺžka sporenia je 10 rokov a minimálny vek sporiteľa na vyplácanie dávok je 55 rokov.

Je však dôležité pripomenúť, že existuje aj určitá miera rizika spojená so sporením v treťom pilieri. Hodnota investícií môže klesať a výnosy nie sú zaručené. Je preto dôležité dôkladne sa oboznámiť so všetkými podmienkami.

Život na dôchodku

Výška príjmu na dôchodku je výsledkom viacerých faktorov a osobných rozhodnutí. „Tí z vás, ktorí sa spoliehajú iba na tzv. štátny dôchodok, riskujú významný pokles životnej úrovne,“ upozorňuje Marek Hradňanský z DDS Tatra banky.


Naopak, rozhodnutie začať si sporiť a spoliehať sa sám na seba je podľa neho dobrým predpokladom pre zachovanie si spokojného života. Otázka preto neznie, či si začať odkladať na dôchodok, ale aký produkt pre tento účel využiť.

Jedným z nich je doplnkové dôchodkové sporenie, a to najmä pre možnosť využívať príspevok zamestnávateľa. Ten patrí medzi najžiadanejšie zamestnanecké benefity a jeho výhody možno čerpať aj po odchode z pracovného života. Sporiteľom pomáha vybudovať si takú finančnú rezervu, ktorá im zabezpečí dostatočný príjem na dôchodku.

Výška príspevku je rôzna

Presná suma, ktorú od zamestnávateľa dostaneme pri odchode do dôchodku, závisí od rôznych faktorov, vrátane dĺžky času, počas ktorej budeme prispievať do tretieho piliera, výnosov na investície, poplatkov a podmienok daného dôchodkového programu. Zamestnávatelia zvyčajne prispievajú percentuálnou sumou z platu zamestnanca alebo pevnou sumou.


Napríklad, ak ide o 30-ročného zamestnanca a zamestnávateľ mu prispieva pravidelne 40 eur a pri predpokladate, že vo veku 65 rokov pôjde do dôchodku, tak bez započítania výnosov to predstavuje necelých 17-tisíc eur.


Táto suma by bola celkovým príspevkom od zamestnávateľa počas 35-ročného obdobia sporenia. Je dôležité si však uvedomiť, že ide len o odhad a skutočná suma môže byť iná v závislosti od rôznych faktorov a podmienok dôchodkového programu. Schéma a výška príspevkov zamestnávateľa sú individuálne a vyplývajú z firemnej politiky.

Zamestnávatelia majú motiváciu prispievať

Myšlienka zapojenia zamestnávateľov do tretieho piliera kopíruje bežnú prax vo väčšine západných krajín a podľa Hradňanského je výhodná pre obidve strany.


- Sporitelia získajú dodatočné finančné prostriedky.

- Zamestnávatelia rozšíria svoje portfólio benefitov o efektívny nástroj na stabilizáciu pracovnej sily a zvyšovanie konkurencieschopnosti na trhu. Okrem toho si môžu uplatňovať daňové a odvodové úľavy, čo je z pohľadu firemných financií výhodnejšie ako navyšovanie miezd.

Výhody a nevýhody

K výhodám tretieho piliera patrí aj to, že sporenie je dobrovoľné a môžeme sa sami rozhodnúť, či ho využijeme alebo nie. K dispozícii je aj široká ponuka fondov, ktorá je odstupňovaná v závislosti od rizika.

Okrem toho, že do fondov nám môže prispievať aj zamestnávateľ, je tu možnosť zníženia základu dane o výšku zaplatených príspevkov, maximálne 180 eur ročne, čo predstavuje úsporu na daniach niečo cez 34 eur. Peniaze nasporené na dôchodkovom účte sú zároveň predmetom dedenia.


Za nevýhody tretieho piliera možno označiť to, že poplatky sú o niečo vyššie, ako pri štandardnom dlhodobom investovaní. Skladajú sa z poplatku za správu fondu a poplatku za zhodnotenie príspevkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie