• Dnes je: Utorok 20. októbra 2020 meniny má Vendelín

Sociálna poisťovňa vyplatila za dva mesiace tohto roka viac garančných dávok než vlani

Sociálna poisťovňa vyplatila za dva mesiace tohto roka viac garančných dávok než vlani

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa vynaložila 528-tisíc eur.

10.5.2020 (Webnoviny.sk) - Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas januára a februára tohto roka priemerne mesačne 130 osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška ide o nárast o 57 poberateľov dávky mesačne.

Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov poisťovňa vynaložila 528-tisíc eur, čo je medziročne viac o 295-tisíc eur.

Priemerná vyplatená suma garančnej dávky za dva mesiace tohto roka predstavovala 2 030 eur. Medziročne tak stúpla o 421 eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január a február tohto roka.

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie