• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Slovnaft, U.S. Steel a ďalšie podniky získajú takmer pol miliardy eur na dekarbonizáciu priemyslu (video)

Slovnaft, U.S. Steel a ďalšie podniky získajú takmer pol miliardy eur na dekarbonizáciu priemyslu (video)

U. S. Steel Košice by mal získané finančné prostriedky investovať do projektu inštalácie novej nízkouhlíkovej technológie, vďaka ktorej by mal ušetriť 2,6 milióna ton emisií CO2 ročne.

Šesť slovenských podnikov získa z Modernizačného fondu na dekarbonizáciu takmer pol miliardy eur. V utorok o tom na spoločnej tlačovej konferencii informovali minister životného prostredia Milan Chrenko a minister hospodárstva Peter Dovhun.

Finančné prostriedky dostanú spoločnosti U. S. Steel Košice, šalianske Duslo, rafinéria Slovnaft, ružomberské Mondi, sklárne Rona Slovensko a cementáreň Danucem Rohožník. Najväčšia čiastka v sume 300 miliónov eur pritom poputuje hutníckemu gigantu.

Dôležitý míľnik na ceste k zelenej transformácii

Ako spresnil minister životného prostredia, uvedené zelené investície v celkovej sume približne 470 miliónov eur predstavujú dôležitý míľnik na ceste k zelenej transformácii Slovenska. Do roku 2030 by mali ušetriť viac ako tri milióny ton ekvivalentu CO2.

„Ide o porovnateľné množstvo emisií skleníkových plynov ako ročne v priemere vyprodukujú tri milióny osobných áut alebo takmer všetky vykurovacie zariadenia v slovenských domácnostiach,“ priblížil Chrenko.

Projekty prinesú zníženie na úrovni takmer 19 % všetkých emisií, ktoré minulý rok vypustili do ovzdušia na Slovensku spoločnosti zapojené do systému obchodovania s emisnými kvótami. Pri hodnotení projektov pritom rozhodovali dve kritéria. Prvým bol celkový objem znížených emisií, druhým najnižšia cena za zníženie jednej tony CO2.

Nízkouhlíkové technológie

U. S. Steel Košice by mal získané finančné prostriedky investovať do projektu inštalácie novej nízkouhlíkovej technológie, vďaka ktorej by mal ušetriť 2,6 milióna ton emisií CO2 ročne.

Fabrika už pritom získala aj finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR, 300 mil. eur odsúhlasil štát na projekt dekarbonizácie výroby ocele inštaláciou elektrických pecí.


Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Ján Bača, schválenie žiadosti o grantové financovanie z Modernizačného fondu je ďalší z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie závodu.

„Akékoľvek možné budúce investície do dekarbonizácie závisia od ďalších požiadaviek. Patrí medzi ne predĺženie harmonogramu čerpania pre Fond obnovy a odolnosti, identifikácia investičných partnerov, konkurencieschopné dlhodobé koncové ceny elektrickej energie a nakoniec schválenie radou riaditeľov spoločnosti United States Steel Corporation,“ skonštatoval.


Sumou 58 miliónov eur bude podporená produkciu zeleného vodíka v podniku spoločnosti Duslo. V bratislavskom Slovnafte pôjde 44 miliónov eur na zníženie emisií skleníkových plynov kombináciou zvýšenia energetickej efektivity a modernizácie technológií.


V Mondi SCP prebehne za takmer 30 mil. eur v časti výroby náhrada zemného plynu za bioplyn a 28 mil. eur sa investuje do nahradenia fosílneho paliva za elektrinu vo firme Rona. Danucem Slovensko získa takmer 10 mil. eur na dekarbonizáciu výroby cementu v Rohožníku.


Výzva z Modernizačného fondu je súčasťou schémy štátnej pomoci na dekarbonizáciu priemyslu. Prostriedky fondu tvoria predovšetkým financie z predaja emisných kvót priemyselných podnikov. Výzva bola vyhlásená 31. marca a uzavretá 30. júna tohto roka. Na dekarbonizáciu a modernizáciu priemyslu je predbežne indikovaných 750 mil. eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie