• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Slovensko plánuje do Afganistanu vyslať vládny špeciál, poskytne aj azyl desiatim občanom

Slovensko plánuje do Afganistanu vyslať vládny špeciál, poskytne aj azyl desiatim občanom

V Afganistane sa nachádza nespresnené množstvo Slovákov, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko.

16.8.2021 (Webnoviny.sk) - Situácia v Afganistane je vážna a vláda koná. Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) potvrdil, že Slovenská republika pripravuje vyslanie leteckého špeciálu do Afganistanu. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Oceňujem koordináciu rezortov zahraničia a obrany. Spoločne pripravujeme vyslanie slovenského špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu. Aby sme včas pomohli tým, ktorých životy sú ohrozené,“ povedal premiér.

Dostali niekoľko žiadostí

„Naša vláda komunikuje s partnermi a je zapojená do procesov prevozu či už občanov Afganistanu, ale aj občanov Európskej únie do bezpečia,“ povedal premiér. Dodal, že za posledných pár hodín obdržala Slovenská republika niekoľko žiadostí Slovákov o presun z krajiny.

Heger spresnil, že Slovensko sa rozhodlo poskytnúť azyl desiatim občanom Afganistanu, ktorí za posledné roky intenzívne spolupracovali s členskými štátmi EÚ.

Militanti prenikli do Kábulu

Militantné hnutie Taliban v nedeľu 15. augusta po kolapse afganskej vlády a úteku prezidenta preniklo do hlavného mesta Kábul. Ťažko ozbrojení bojovníci sa rozptýlili po meste a viacerí vstúpili aj do opusteného prezidentského paláca.

Hovorca a vyjednávač Talibanu Suhajl Šahín povedal pre agentúru The Associated Press, že militanti plánujú v nadchádzajúcich dňoch rokovania zamerané na vytvorenie „otvorenej, inkluzívnej islamskej vlády“.

Viac k téme: Afganistan, azyl, Taliban, vládny špeciál

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie