• Dnes je: Piatok 24. marca 2023 meniny má Gabriel

Slovensko neprenieslo smernicu o energii z obnoviteľných zdrojov do svojej legislatívy a bude čeliť žalobe Európskej komisie

Slovensko neprenieslo smernicu o energii z obnoviteľných zdrojov do svojej legislatívy a bude čeliť žalobe Európskej komisie

Bulharsko a Slovensko sú jedinými dvoma členskými štátmi, ktoré doteraz neoznámili žiadne transpozičné opatrenie.

Európska komisia (EK) postúpi na Súdny dvor EÚ prípad Slovenska pre netransponovanie smernice o EÚ o energii z obnoviteľných zdrojov do vnútroštátnych predpisov.

Rovnako Komisia postupuje i prípad Bulharska, pričom požaduje uloženie finančných sankcií. Informovala o tom na svojej webstránke.

Žiadne opatrenie neoznámili

Termínom pre transponovanie smernice bol 30. jún 2021. EK poskytuje štátom podporu pri transpozícii, avšak Slovensko a ani Bulharsko dosiaľ neoznámili žiadne transpozičné opatrenie.

Komisia im v júli 2021 zaslala formálnu výzvu, v decembri toho istého roka prijala i odôvodnené stanovisko, ktorým ich vyzvala na oznámenie transpozičných opatrení týkajúcich sa danej smernice, keďže nedostala žiadne oznámenie o transpozičnom opatrení.

„Bulharsko a Slovensko sú jedinými dvoma členskými štátmi, ktoré doteraz neoznámili žiadne transpozičné opatrenie. Komisia dnes preto postupuje prípady oboch týchto členských štátov na Súdny dvor Európskej únie,“ uvádza Komisia.

Problém majú všetky štáty

„Pokiaľ ide o presadzovanie revidovanej smernice o energii z obnoviteľných zdrojov, Komisia doteraz začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti všetkým 27 členským štátom za to, že neoznámili úplné transpozičné opatrenia spojené so smernicou do termínu 30. júna 2021,“ uviedla EK.

Jej úlohou, ako strážkyne zmlúv, je zaistenie úplnej a správnej transpozície práva EÚ do právnych predpisov jednotlivých štátov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Policajný funkcionár ukrýval svojho hľadaného príbuzného, vo funkcii končí

policajny funkcionar ukryval svojho hladaneho pribuzneho vo funkcii konci

24.3.2023 (SITA.sk) - Zástupca Okresného riaditeľa Policajného zboru v Pezinku Michal P. ukrýval osobu v pátraní, s ktorou bol v príbuzenskom vzťahu. Ako informuje televízia Joj na portáli noviny.sk, ide o odsúdeného Júliusa Kakaša. Ten figuroval v kauze krádeže kamiónov organizovanou zločineckou skupinou sýkorovcov.

Policajní pátrači podľa TV Joj zadržali Kakaša v dome písanom na uvedeného policajného funkcionára v Pezinku.

„Prezídium Policajného zboru pre JOJ 24 uviedlo, že policajný funkcionár z pezinskej polície končí na svojej funkcii a prípad je už vo vyšetrovaní Úradu inšpekčnej služby," uviedla televízia.

Kakaš sa podľa TV Joj so svojimi šoférmi podieľal na odvoze kamiónov z objektu spoločnosti CD Trade v Malých Bieliciach pri Partizánskom do areálu svojej firmy vo Veľkom Bieli.

„V roku 2010 sa u neho našli dva z ukradnutých kamiónov s novými značkami a sfalšovanými dokladmi. Jedno z vozidiel Július Kakaš používal za odmenu na skutku," dodala televízia.


Počasie