• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Slovensko má zaočkovaných už 58 percent dospelých, stále to však nie je dosť

Slovensko má zaočkovaných už 58 percent dospelých, stále to však nie je dosť

Aktuálne sa očkuje vo vakcinačných centrách v 63 nemocniciach, 15 veľkokapacitných očkovacích centrách a na 15 poliklinikách. Aktívne očkuje 597 lekárov. Foto: archívne, SITA/AP

Dospelá populácia Slovenska je zaočkovaná minimálne prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už na 58 percent. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v súvislosti so zhodnotením aktuálnej epidemickej situácie.

Dodala, že aktuálne sa očkuje vo vakcinačných centrách v 63 nemocniciach, 15 veľkokapacitných očkovacích centrách a na 15 poliklinikách. Aktívne očkuje 597 lekárov.

„Aktívne očkujú aj mobilné výjazdové očkovacie tímy. Mobilné očkovacie tímy v teréne zaočkovali doteraz 219 103 osôb prvou dávkou vakcíny, druhú dávku vakcíny prostredníctvom mobilného očkovacieho tímu dostalo 97 978 ľudí, treťou dávkou vakcíny zaočkovali mobilné očkovacie tímy 11 059 osôb. Mobilný očkovací tím zaočkuje v priemere najviac ľudí v Prešovskom kraji,” doplnila Eliášová.

V nemocniciach končia hlavne seniori

Čo sa týka testovania na prítomnosť koronavírusovej infekcie, v krajine funguje 2 337 mobilných odberových miest. „Kapacity sa pravidelne navyšujú podľa aktuálnej potreby a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie, respektíve v prípade PCR testovania podľa kapacít laboratórií,” vysvetlil minister Vladimír Lengvarský.

Z hľadiska naplnenosti nemocníc sa Slovensko nachádza na 90-tich percentách z maxima druhej vlny. V porovnaní s druhou vlnou je najviac vyťažený Prešovský kraj, a to na 110 percent. Nasleduje Žilinský, ktorý je oproti jarnej vlne vyťažený na 102 percent a Košický s aktuálnou vyťaženosťou 97 percent.


V nemocniciach je podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) najviac pacientov s COVID-19 vo veku nad 65 rokov.

Pacientov musia prevážať

„Situáciu spolu s mojím tímom veľmi pozorne sledujeme a v prípade naplnenia kapacít zdravotníckeho zariadenia v úzkej kooperácii s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov prevážame do nemocnice s voľnými kapacitami,” dodal minister.


Za posledných sedem dní sa takto previezlo 177 pacientov s ochorením COVID-19, ktorí nepotrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 29 pacientov, ktorí potrebujú podporu dýchania. Doteraz bolo na Slovensku v nemocniciach hospitalizovaných celkovo 66 027 ľudí s COVID-19 a 6765 pacientov potrebovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie