• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Slovensko je pripravené na novú trestnú politiku. Demokracia je však zatiaľ krehká a treba byť prísnejší, tvrdí Kolíková

Slovensko je pripravené na novú trestnú politiku. Demokracia je však zatiaľ krehká a treba byť prísnejší, tvrdí Kolíková

Tým, ako minister spravodlivosti znížil trestné sadzby pri majetkových trestných činoch, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko poľa nej nie je zrelé, tvrdí Kolíková.

8.2.2023 (SITA.sk) - Demokracia a právny štát na Slovensku je zatiaľ ešte krehká a je potrebné byť prísnejší pri trestných sadzbách. Uviedla to bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Národnej rady SR Mária Kolíková (SaS), ktorá takto kritizuje novelu Trestného zákona pripravenú ministerstvom spravodlivosti v spolupráci s viac ako sto odborníkmi.

Osvojenie základov

„Teší ma, že minister spravodlivosti si osvojil základ novely Trestného zákona, ktorú som ešte ako ministerka dávala do legislatívneho procesu a je pripravený s ňou ísť ďalej na vládu a potom do parlamentu. Slovensko je pripravené na novú trestnú politiku," uviedla Kolíková. Domnieva sa však, že tým, ako znížil trestné sadzby pri majetkových trestných činoch, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko podľa nej nie je zrelé.

„Myslím si, že demokracia a právny štát na Slovensku je zatiaľ ešte krehká a tu by som bola určite prísnejšia pri trestných sadzbách," dodala poslankyňa.


Bývalá ministerka spravodlivosti tiež vyjadrila sklamanie z toho, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť, ktorá hovorila o potrebe súhlasu tých, ktorí sú súčasťou sexuálneho aktu. Kolíková si myslí, že by sme sa mali dostať k európskemu štandardu.

Novela Trestného zákona

„A napokon, domnievam sa, že teraz dať takúto veľkú novelu Trestného zákona do parlamentu, je naozaj veľké riziko. Minister spravodlivosti by mal jasne povedať, kde je jeho červená čiara, mal by sa starať o takúto novelu a byť pripravený stiahnuť ju, ak sa dostane jednoznačne niekde, kam už nepatrí," vyhlásila Kolíková.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas na tlačovej besede v utorok 7. februára predstavil novelu Trestného zákona, ktorej cieľom je priniesť viac spravodlivosti a lepšie využívanie moderných, európskych nástrojov trestného práva. Na príprave finálneho znenia sa podieľalo viac ako sto odborníkov zastupujúcich všetky inštitúcie justičnej sféry, akademickú obec i mimovládny sektor.

Ústrednou témou novely zákona je restoratívna justícia a alternatívne tresty. Podľa rezortu spravodlivosti je trest odňatia slobody pre spoločnosť najdrahší, a to tak z pohľadu priamych nákladov na väznenie i ďalšej recidívy.


„Restoratívna justícia dopĺňa tradičné trestné konanie o vhodné alternatívy. Ich cieľom je, aby páchateľ prevzal zodpovednosť za spáchaný trestný čin vo vzťahu k poškodenej strane a k povinnosti nahradiť škodu, čím sa viac chránia záujmy poškodených," tvrdí rezort. Ústrednou témou novely Trestného zákona sú i prehľadnejšie trestné sadzby a viac priestoru pre spravodlivejšie posúdenie situácie sudcom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie