Šimečka odmietol snahy niektorých koaličných politikov pripisovať vinu za atentát na premiéra opozícii či médiám.
Šimečka vyzýva Šutaja Eštoka na zodpovedanie viacerých otázok týkajúcich sa atentátu na premiéra Fica (video)
29.5.2024 (SITA.sk) - Okolnosti atentátu na premiéra Roberta Fica naďalej ponúkajú mnoho nezodpovedaných otázok. Na tlačovej besede to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.
Vyzval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), aby zodpovedal viaceré otázky, medzi nimi napríklad to, či pochybili bezpečnostné zložky, a kto ponesie zodpovednosť.
Rovnako kládol šéf progresívcov aj otázky o tom, ako je možné, že unikli lekárska správa predsedu vlády či video s atentátnikom.
Od atentátu uplynulo dosť času
Podľa Šimečku uplynulo od atentátu dosť času na to, aby bolo možné klásť tieto otázky, bezprostredne po atentáte vyzývali na zdržanlivosť.
„Vyzývam ministra vnútra, aby na tieto otázky odpovedal úplne, a čo najskôr. Inak budeme musieť na júnovej schôdzi NR SR podniknúť príslušné kroky,“ avizoval predseda PS.
Predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) postrelili počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej 15. mája. Premiér sa zotavuje v nemocnici, atentátnika Juraja C. obvinili.
Hlbšie príčiny atentátu
Šimečka opätovne odmietol snahy niektorých koaličných politikov pripisovať vinu za atentát na premiéra opozícii či médiám.
„Páchateľ toho činu sedí vo väzbe. Pokiaľ sa bavíme o tých hlbších príčinách, o nenávistnej atmosfére v spoločnosti, ktorá sa vytvorila, tak pokiaľ ide o našu stranu, tak my sme k nej prispeli snáď najmenej zo všetkých,“ vyjadril sa Šimečka.
Plánujú pokračovať v obrane médií
Svedomie by si podľa neho mali spytovať tí, ktorí zaviedli agresivitu do slovenskej politiky. Okrem časti koalície menoval aj niektoré zo súčasných opozičných strán.
„My sme navrhli 100 dní pre upokojenie situácie,“ podotkol Šimečka.
Avizoval tiež, že plánujú pokračovať v obrane médií aj demokracie.
Najčítanejšia najnovšia správa
Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho
21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.
Krehké predmety
Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.
„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.
Poškodená zásielka
Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.
V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.
Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.
„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.
Vrátenie tovaru
Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.
V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.
Preťaženie doručovacích miest
Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.
Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.
Náhradné miesto doručenia
Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.
„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.