• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Šeliga vyzval Žilinku, aby si zbalil kurfe a opustil generálnu prokuratúru (video)

Šeliga vyzval Žilinku, aby si zbalil kurfe a opustil generálnu prokuratúru (video)

Juraj Šeliga dúfa, že „zásadné rozhodnutie", ktoré Maroš Žillinka pred novinármi avizoval, sa bude týkať jeho odchodu z postu generálneho prokurátora.

18.9.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby odišiel zo svojej funkcie.

Poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati) dúfa, že „zásadné rozhodnutie“, ktoré v pondelok Žillinka pred novinármi avizoval, sa bude týkať jeho odchodu z postu generálneho prokurátora.

Žilinka neodpovedal na otázky

Zároveň kritizoval, že opäť ušiel pred otázkami novinárov. „Vyzývam vás, vzdajte sa funkcie. Po dnešnom tlačovom vyhlásení zbaľte kufre a opustite generálnu prokuratúru. Je hanba, ako ste dnes ušli pred otázkami,” vyhlásil Šeliga.

Poukázal na to, že Žilinka odmietol odpovedať na závažné otázky o tom, či sa koordinoval s vyšetrovateľkou Dianou Santusovou z tímu Oblúk.


„Existujú podozrenia, že vyšetrovatelia okolo Santusovej, ktorí mali diskreditovať zasahovať do vyšetrovaní vážne korupcie vlád Smeru, sa stretávali a koordinovali v Žilinkovej kancelárii. Žilinka tvrdí, že na to nie sú dôkazy, aj keď Úrad inšpekčnej služby sa vo svojom stanovisku vyjadril, že dôkazy, bez toho, aby sme poznali ich obsah, existujú,“ povedal Šeliga.


Poslanec sa zároveň Žilinku pýta, či sa jeho zásadné rozhodnutie týka toho, že sa chystá kandidovať za prezidenta.

Medvede aj ruská propaganda

„Počúvame všetky tie útoky na prezidentku, snažíte sa ju ponižovať, odmietate jej vydať rozhodnutia o paragrafe 363. Vidíme statusy o medveďoch, klamlivé vyjadrenia k obrannej dohode s USA, zdieľanie ruskej propagandy na facebooku. Ja sa pýtam, je toto príprava na vašu kandidatúru? Preto chránite smeráckych ľudí?” uviedol Šeliga.


Zároveň pripomenul, že Žilinka vo februári predkladal zákon, aby sa každý prokurátor, ktorý kandiduje do prezidentského úradu, musel vzdať funkcie, no poslanci o ňom odmietli hlasovať.


Žilinka v pondelok avizoval zásadné rozhodnutie, o ktorom bude verejnosť informovať „v rozumnom a primeranom čase“. Nepovedal, či ide o prezidentskú kandidatúru, alebo mal na mysli iné rozhodnutie.

„Tieto udalosti, ktoré prežívame dlhodobo, tie útoky voči mojej osobe, prakticky denne, ma primali rozmýšľať aj o veciach, o ktorých by som inak ani neuvažoval za normálnych okolností. Vnútorné rozhodnutie som už prijal,“ povedal Žilinka a dodal, že o tomto zámere už informoval aj svoju najbližšiu rodinu.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie