• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Schválili nový pandemický plán. Máme tu druhú vlnu koronavírusu, vyhlásil minister Krajčí

Schválili nový pandemický plán. Máme tu druhú vlnu koronavírusu, vyhlásil minister Krajčí

Pandemická komisia neodporúča cestovať v závere augusta do zahraničia.

Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcnosti. Ako po rokovaní pandemickej komisie vlády SR informoval jej predseda a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), plán bol prepracovaný práve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19.

Eliminácia zdravotnej aj ekonomickej záťaže

„Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, verejného života, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabezpečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním verejného zdravia,“ povedal Krajčí.

Podľa nového pandemického plánu sa podľa neho budú koordinovať postupy v prípade aj druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.


„Žiaľ, druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 tu už máme. Nielen v našej krajine, ale aj v okolitých krajinách postupne stúpajú počty nakazených,“ uviedol Krajčí.


Nárast druhej vlny je podľa neho ešte relatívne veľmi dobrý, situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Neodporúčajú cestovanie do zahraničia

Podľa ministra zdravotníctva by malo zasadať konzílium odborníkov a spolu s premiérom Igorom Matovičom by sa mohla prehodnotiť bezpečnosť jednotlivých krajín z hľadiska cestovania.


„V stredu na rokovaní vlády prednesiem odporúčanie, aby sa zvážilo, že každé dieťa, ktoré bude nastupovať do školského alebo predškolského zariadenia, by malo mať k dispozícii čestné prehlásenie o dezinfekčnosti a absencii pobytu v zahraničí v posledných štrnástich dňoch,“ poznamenal Krajčí v súvislosti s blížiacim sa začiatkom nového školského roka.


V čestnom vyhlásení by tiež malo byť uvedené, či sa dieťa za posledných štrnásť dní zúčastnilo hromadných podujatí, napríklad táborov. Pandemická komisia zároveň neodporúča cestovať v závere augusta do zahraničia.


Vakcína proti COVID-19

Pri očkovaní vakcínou budú na tom podľa Pavla Jarčuška z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach lepšie na tom krajiny, ktoré majú viac ľudí očkovaných na chrípku.


Budú mať dostatočné pokrytie vakcíny proti chrípke a odpadne im jeden rozhodovací algoritmus, či ten človek bude mať chrípku alebo iné respiračné ochorenie. Dodal, že keď diskutovali o vakcíne na COVID-19 paralelnou otázkou bola otázka na vakcíny proti chrípke.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie