• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Saska vyzvala malé demokratické strany, aby odstúpili z volieb. Fico nesmie zostavovať vládu, varujú liberáli

Saska vyzvala malé demokratické strany, aby odstúpili z volieb. Fico nesmie zostavovať vládu, varujú liberáli

Liberáli podotkli, že strany nevyzývajú k tomu, aby odstúpili v ich prospech, ide len o zodpovednú politiku.

21.9.2023 (SITA.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) apeluje na demokratické politické strany pod hranicou zvoliteľnosti, aby odstúpili z volieb a zabránili prepadnutiu demokratických voličských hlasov.

Spájali sa, ale nespojili sa

V tlačovej správe tiež strana označila za hrozbu predsedu strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica, podľa SaS nemožno dopustiť, aby opätovne zostavoval vládu.

„Podľa strany Sloboda a Solidarita musí byť pre všetky demokratické a prozápadné strany najväčšou prioritou ho v tomto úsilí zastaviť," uviedol politický subjekt a obrátil sa na Mikuláša Dzurindu (Modrí, Most-Híd), Pavla Macka (Občianski demokrati Slovenska), Zsolta Simona (Maďarské fórum), Krisztiána Forrá (Aliancia) a Eduarda Hegera (Demokrati), aby boli zodpovední a odstúpili z volieb.

„Boli to práve predstavitelia týchto strán, ktoré sa spájali preto, aby neprepadli hlasy demokratických voličov, no nespojili sa. Teraz hrozí presný opak. Tvrdiť teda niečo iné znamená len klamať voličov a nevedieť si stáť za svojím,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Verejne tiež prisľúbil, že ak by tieto strany odstúpili z volieb a jeho strana by po voľbách bola súčasťou koaličných rozhovorov, tak SaS by s týmito politickými subjektmi rokovalo o obsahovom i personálnom zastúpení vo vláde.

Slovensko čiernou dierou Európy

„Ak sa Fico opäť dostane k moci a zostaví vládu s Republikou, SNS a Hlasom, zo Slovenska sa stane čierna diera Európy. Budeme svedkami masívnej korupcie a legitimizácie fašizmu. Navyše, možno sa dočkáme aj referenda o vystúpení z NATO. Pár dní pred voľbami preto musí zvíťaziť zodpovednosť. Zodpovednosť voči vlastným voličom, ale najmä voči celému Slovensku," povedal Sulík a pripomenul odstúpenie Demokratickej strany Ľudovíta Kaníka krátko pred voľbami v roku 2002 v prospech SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Podľa šéfa liberálov išlo o míľnik, ktorý prispel k porážke Vladimíra Mečiara.

„Dnes stojíme pred rovnakým míľnikom, a teda či riskneme návrat Fica a zloženie vlády s fašistami alebo ho navždy pošleme do zabudnutia,“ myslí si Sulík.

Rozhodujúce podľa neho môžu byť práve malé politické subjekty, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti, prípadne i pod trojpercentnou hranicou pre získanie štátneho príspevku.

„Prípadné víťazstvo Smeru automaticky neznamená návrat Roberta Fica, ale naopak, jeho návrat bude priamo úmerný s množstvom prepadnutých hlasov demokratických voličov. Ak dá volič svoj hlas strane, ktorá sa tesne pred voľbami pohybuje v okolí troch percent, respektíve ich relevantné prieskumné agentúry ani nemerajú, jeho hlas je hlasom hodeným do koša. Porazenie Smeru má jediné riešenie, a tou je silná demokratická vláda,“ povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Nie vždy zostavovali vládu víťazi

Pripomenul aj situácie, keď víťazi volieb nezostavili vládu, pretože sa vytvorili koalície demokratických strán.

„Malé strany majú dnes jedinečnú príležitosť byť na správnej strane dejín, keď porazíme Roberta Fica a Smer tým, že prepadne čo najmenej hlasov. Voľby 30. septembra môžu byť rozhodujúce v tom, na ktorú stranu sa Slovensko uberie. Verím, že predstavitelia malých strán upustia od svojich ég či od snahy získať štátny príspevok a zvíťazí v nich zodpovednosť voči Slovensku,“ dodal Gröhling.

„Mnohí politici vedia, aké ťažké je v tomto čase prichádzať s reálnymi riešeniami, ktoré nerozdávajú cudzie peniaze. O to dôležitejšie je, aby mali takéto strany šancu zložiť vládu. Je to jediná alternatíva voči tomu, aby tu vládol Fico s fašistami, pričom sa môže pokojne stať, že budú mať ústavnú väčšinu. Apelujem preto na iné strany, aby dovolili pravicovým demokratickým stranám konečne zabrániť chaosu, cirkusu v štáte a rozdávaniu,“ uzavrela poslankyňa Národnej rady SR za SaS Jana Bittó Cigániková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie