• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Sabo, Baška či Majerský. Viacerí poslanci parlamentu sú multifunkcionári, zarobia tak viac ako premiér

Sabo, Baška či Majerský. Viacerí poslanci parlamentu sú multifunkcionári, zarobia tak viac ako premiér

V roku 2013 chcel Igor Matovič ako opozičný poslanec za OĽANO presadiť zmenu ústavy, ktorá by zakázala kumulovanie funkcií.

16.11.2023 (SITA.sk) - Viacerí poslanci Národnej rady (NR) SR zastávajú aj funkcie v mestách, obciach a samosprávnych krajoch. Plnú výšku platu však dostanú len za výkon funkcie poslanca parlamentu a za ďalšie funkcie v samospráve majú nárok maximálne na minimálnu mzdu, teda 700 eur.

Takéto obmedzenie platí od roku 2015, kedy bola schválená novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. Napriek tomu si multifunkcionári zarobia kráľovsky.

Niektorí majú aj tri - štyri funkcie v samosprávach a keď sa k tomu pripočíta plat poslanca parlamentu, zarobia podstatne viac ako premiér, ktorého plat je 6 528 eur.

Zárobky poslancov

Poslanci Národnej rady SR majú pre rok 2023 určený plat vo výške 3 912 eur. K platu ešte prináležia paušálne náhrady, ktorých výška sa odvíja od toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného.

Poslanec z Bratislavského kraja mesačne dostáva ešte 2 348 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2 739 eur. Mimobratislavskí poslanci tak zarábajú 6 651 eur.

Ďalšie príplatky sú za funkcie v parlamentných výboroch. Ak ešte navyše pôsobia aj v samosprávach, sú to ďalšie stovky eur. Odmena za výkon funkcie poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave je aktuálne vo výške 432 eur.

Vlastné odmeňovanie majú aj niektoré miestne zastupiteľstvá jednotlivých mestských častí. Viac ako tisíc eur mesačne si zarobia poslanci Bratislavského samosprávneho kraja.

Funkcie v samosprávach sú navyše náročné aj na čas, pretože so sebou prinášajú aj ďalšie pridružené pozície, a to v mestských či župných radách, komisiách a dozorných radách.

Dvořák sedí tiež v župnom zastupiteľstve

Napríklad poslanec NR SR za Progresívne Slovensko Michal Sabo je bratislavským vicežupanom, krajským poslancom, mestským poslancom a aj poslancom miestneho zastupiteľstva Petržalka.

Jeho spolustraníčka Simona Petrík je okrem poslankyne NR SR aj vicežupankou Bratislavského samosprávneho kraja, krajskou poslankyňou a poslankyňou miestneho zastupiteľstva Karlova Ves. Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková je krajskou aj mestskou bratislavskou poslankyňou.

Dávid Dej, Oskar Dvořák a Dana Kleinert sú bratislavskí mestskí poslanci, pričom Kleinert je aj vicestarostkou Starého mesta Bratislavy a Dvořák sedí aj v župnom zastupiteľstve.

Majerský aj prešovským županom

V Smere-SD sú multifunkcionármi napríklad trenčiansky župan Jaroslav Baška alebo aj Ján Podmanický, ktorý je starostom obce Stará Bystrica a tiež poslancom Žilinského samosprávneho kraja. Marián Kéry je zároveň poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja a František Petro je starostom obce Ploské.

Ani v KDH nie sú kumulované funkcie ničím neobvyklým. Predseda hnutia Milan Majerský je zároveň aj prešovským županom, podpredsedníčka KDH Martina Holečková je podpredsedníčkou Nitrianskeho samosprávneho kraja a krajskou poslankyňou. Ani v Hlase-SD nemajú núdzu o multifunkcionárov.

Gašparovič ako starosta v Chorvátskom Grobe

Karol Janas chce zvládať okrem parlamentu aj svoju funkciu primátora Považskej Bystrice a poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja. Nitriansky župan Branislav Becík tvrdí, že pôsobenie v Národnej rade SR posilní jeho mandát župana a bude môcť ľahšie presadzovať záujmy kraja aj na štátnej úrovni. Krajský predseda Hlasu-SD Štefan Gašparovič sa bude okrem parlamentu venovať aj starostovaniu v obci Chorvátsky Grob.

Do parlamentu sa okrem Becíka, Majerského a Bašku dostali aj ďalší traja predsedovia samosprávnych krajov. Za SaS úspešne kandidoval do NR SR bratislavský župan Juraj Droba a za koalíciu OĽANO, Za ľudí, Kresťanská únia trnavský župan Jozef Viskupič a žilinská županka Erika Jurinová. Títo traja sa však vzdali poslaneckého mandátu a rozhodli sa venovať len kraju.

Zdôvodňoval to tým, že verejný funkcionár sa má plnohodnotne venovať jednej pozícii. Na kandidátku vo voľbách 2020 však už postavil deväť starostov alebo primátorov. V roku 2017 prišla s podobným návrhom SaS. Navrhla zamedziť kumulácii exekutívnych funkcií v samospráve a štatutárnych funkcií vo verejnoprávnych inštitúciách s mandátom poslanca Národnej rady SR. Návrh však neprešiel. Poslanec za SaS Peter Cmorej je aktuálne zároveň aj poslancom Bratislavského samosprávneho kraja.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie