• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

S úplatkom mal na Slovensku nedávnu skúsenosť historicky najnižší počet ľudí

S úplatkom mal na Slovensku nedávnu skúsenosť historicky najnižší počet ľudí

V úplatkárstve aj naďalej vedie oblasť zdravotníctva.

1.11.2023 (SITA.sk) - Nedávnu osobnú skúsenosť s úplatkom mal na Slovensku najnižší počet ľudí v histórii, a to deväť percent. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS).

Prvýkrát pod desiatimi percentami

Mimovládna organizácia zbiera tieto údaje už vyše dve desaťročia. Pri prvom meraní z roku 1999 sa k úplatku v posledných troch rokoch priznávalo ešte vyše 40 percent respondentov.

Za vyše dve dekády tak vôbec po prvýkrát tento podiel klesol pod desatinu. Dosiaľ najnižšie číslo (10,2 percenta) sme zaznamenali vlani v novembri. Potešiteľný je aj trend, ktorý sa až na drobný výkyv počas pandémie v roku 2021 vyvíja želateľným smerom,“ uviedla TIS. Na reprezentatívnom prieskume, ktorý sa uskutočnil ešte v auguste pred parlamentnými voľbami, sa zúčastnilo 1009 respondentov.

Stále vedie zdravotníctvo

Aj keď výsledky prieskumu reflektujú uplynulé tri roky s koncovkou úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, z metadát možno podľa TIS odčítať aj dôležité posolstvo pre novú politickú reprezentáciu.

Medzi skupiny ľudí, ktoré najčastejšie reportujú úplatky, stále patrí predovšetkým staršia generácia, ale špecificky aj sympatizanti Smeru a SNS.

Spolu s Alianciou ide o strany, kde tento podiel presiahol 14 percent. Z hľadiska oblastí stále drvivo „vedie“ zdravotníctvo,“ poukázala TIS.

Veľká korupcia

Zároveň organizácia dodáva, že do značnej miery platí jednoduchá rovnica – čím viac úplatky tolerujú bežní ľudia vo vlastných životoch, tým priaznivejšie podhubie má v spoločnosti aj veľká korupcia.

A na tú doplácame naozaj všetci, od zbytočných úmrtí pre zlý stav nemocníc či ciest, až po odchody demotivovaných šikovných ľudí do zahraničia,“ podotkla Transparency.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie