• Dnes je: Streda 22. marca 2023 meniny má Beňadik

Rusi zmobilizovali státisíce vojakov, na prvé výročie ich invázie na Ukrajinu môže hroziť veľká ofenzíva

Rusi zmobilizovali státisíce vojakov, na prvé výročie ich invázie na Ukrajinu môže hroziť veľká ofenzíva

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že Moskva zmobilizovala na potenciálnu ofenzívu približne 500-tisíc vojakov.

2.2.2023 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov uviedol, že Rusko pripravuje novú veľkú ofenzívu a varoval, že by sa mohla začať už 24. februára. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Reznikova Moskva zhromaždila tisíce vojakov a mohla by „niečo skúsiť“ pri príležitosti výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Reznikov uviedol, že Moskva zmobilizovala na potenciálnu ofenzívu približne 500-tisíc vojakov.

„Oficiálne oznámili 300-tisíc, ale keď vidíme vojakov na hraniciach, podľa našich odhadov je to oveľa viac,“ povedal Reznikov pre francúzsku spravodajskú sieť BFM.

Vyhlásenia Reznikova prichádzajú v čase, keď ukrajinská spravodajská služba tvrdí, že ruský vodca Vladimir Putin nariadil svojim silám, aby do konca jari obsadili Donbas.

Johnson vyzval Západ na dodanie zbraní Ukrajine a povedal, či bude Putin eskalovať vojnu do jadrového konfliktu

Bývalý britský premiér Boris Johnson požiadal západné vlády, aby poslali ukrajinskej armáde všetky potrebné zbrane. Mal na mysli aj bojové stíhačky, ktoré sa zatiaľ spojenci Kyjevu zdráhajú poskytnúť. Referuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý zverejnil pasáže z Johnsonovho rozhovoru pre Fox News.

Poskytnutie zbraní

„Poviem len toľko, že zakaždým, keď sme povedali, že bude chyba poskytnúť takú a takú výzbroj, sa to skončilo tak, že sme to urobili a nakoniec to bola správna vec pre Ukrajinu,“ povedal Johnson, ktorý sa nachádza vo Washingtone na rokovaniach s poprednými politikmi o zvýšení podpory pre Ukrajinu.

Johnson pripomenul, ako Západ spočiatku nechcel poskytnúť protitankové rakety či raketové systémy HIMARS, no napokon tak učinil. „V skutočnosti sa ukázali ako neoceniteľné pre Ukrajincov. A to isté sa stalo teraz s tankmi,“ dodal.

Eskalácia vojny

Johnson je presvedčený, že je potrebné „šetriť čas, peniaze, zachraňovať životy a čo najrýchlejšie dať Ukrajincom to, čo potrebujú“. Zároveň odmietol myšlienku, že by ruský vodca Vladimir Putin mohol byť pripravený eskalovať vojnu do jadrového konfliktu.

„On (Putin) pravdepodobne ani nezastaví Ukrajincov. Ak by to urobil, my by sme jeho ekonomiku dostali do takej kryogénnej paralýzy, že by sa z nej Rusko nedostalo desiatky rokov. Takže to neurobí,“ skonštatoval Johnson, ktorý sa v USA stretne aj s republikánskymi zákonodarcami, aby ich presvedčil na ďalšiu podporu Ukrajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Demokrati odsúdili vyhrážky ruského veľvyslanectva. Žilinka má podľa Hegera preskúmať, či nejde o trestný čin

demokrati odsudili vyhrazky ruskeho velvyslanectva zilinka ma podla hegera preskumat ci nejde o trestny cin

21.3.2023 (SITA.sk) - Strana Demokrati žiada veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR, aby okamžite skončilo s konaním v podobe neprijateľných vyhrážok, ktoré uverejnilo na sociálnych sieťach. Podľa veľvyslanectva môže mať pomoc Slovenska smerom k Ukrajine za následok eskaláciu konfliktu, za čo budú niesť zodpovednosť iniciátori prijímaných rozhodnutí.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Demokrati súčasne žiadajú slovenské politické strany, aby takéto neprijateľné vyhrážky rovnako verejne odsúdili. Strana Demokrati o tom informovala v tlačovej správe.

Cielené šírenie nenávisti, zla a strachu

Demokrati sú názoru, že ide o cielené šírenie nenávisti, zla a strachu. Podľa nich to len potvrdzuje, že Rusko nemá záujem o štandardné diplomatické vzťahy, ako v rámci svojej propagandy vyhlasuje. V strane sú presvedčení, že tí, ktorí zodpovedajú za agresiu a eskaláciu násilia voči vlastnému susedovi, vraždia a spôsobujú bolesť nevinným a páchajú vojnové zločiny, budú jedného dňa niesť plnú zodpovednosť v zmysle medzinárodného práva.

„Moskva si môže byť istá, že takéto neprijateľné vyhrážky neodradia tých, ktorí podporujú Ukrajinu v jej spravodlivej obrane proti ruskej vojenskej agresii. Som presvedčený, že Ukrajina si aj s našou pomocou ubráni svoju slobodu a teritoriálnu integritu,” uviedol predseda strany Eduard Heger s tým, že Slovensko pomáha Ukrajine spoločne s ďalšími vyše 60 krajinami, a to na základe medzinárodného práva, Charty OSN a na základe morálnych a hodnotových princípov.

Heger adresoval výzvu Žilinkovi

Heger dôrazne vyzval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal, či v tomto prípade nie je naplnená skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania.


„Domnievam sa totiž, že generálny prokurátor by mal konečne začať vážne riešiť ochranu Slovenska a všetkých občanov, pred rôznymi druhmi nekalých aktivít, ktoré na Slovensku realizujú ruské spravodajské služby, veľakrát pod diplomatickým krytím” doplnil Heger.

Jasný neúspech Ruska

„Nervózne vyjadrenia z Kremľa sú dôkazom jasného neúspechu Ruska, v súvislosti s pred vyše rokom avizovanou ‚trojdňovou špeciálnou operáciou‘," vyhlásil podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.


Dodal, že neprijateľné vyhrážky ruského veľvyslanectva považuje za prejav „frustrácie zo zlyhania rozhodnutí Putinovej administratívy, podpriemerného vojenského velenia, chabosti ruskej techniky." Na druhej strane táto frustrácia podľa Naďa plynie z pohľadu na to, ako celý demokratický svet pomáha Ukrajine.

Neprijateľné vyhrážanie sa

Šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer (Demokrati) je názoru, že práve Rusko je tou stranou konfliktu, ktorá má niesť všetku zodpovednosť za smrť nevinných Ukrajincov.

„Dobrým začiatkom na vyvodenie zodpovednosti je zatykač Medzinárodného trestného súdu v Haagu na Putina. Verím, že medzinárodný trestný tribunál pre zločiny spáchané moskovským režimom na Ukrajine vyvodí konkrétnu trestnú zodpovednosť voči všetkým predstaviteľom režimu a ich domácim a zahraničným kolaborantom," vyhlásil Káčer a doplnil, že je neprijateľné, aby sa akákoľvek ambasáda vyhrážala vláde krajiny, v ktorej pôsobí a šírila dezinformácie, klamstvá či vojnovú propagandu.

Vyhrážky o eskalácii konfliktu

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR 17. marca uverejnilo na svojej domovskej stránke komentár, v ktorom uvádza, že by v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 a systému KUB Ukrajine chcelo opätovne zdôrazniť stanovisko Ruska. Ako sa uvádza v komentári, podľa Ruska dodávky zbraní a vojenskej techniky kyjevskému režimu majú za následok len predlžovanie bojov, zvyšovanie počtu obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom. „Vôbec neprispievajú k vyriešeniu krízy na Ukrajine, ako tvrdí Bratislava," dodalo veľvyslanectvo.


„Bratislava si musí jasne uvedomiť, že čoraz aktívnejšie zapájanie do vojenskej podpory kyjevského režimu môže mať za následok nepredvídateľnú a nebezpečnú eskaláciu konfliktu, za ktorú budú niesť plnú zodpovednosť výlučne iniciátori prijímaných rozhodnutí," uzavrelo veľvyslanectvo.


Počasie