• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Rusi odsúdili odstránenie sovietskeho znaku z monumentu, Ukrajinci vraj nevedia milovať Matku vlasť (foto)

Rusi odsúdili odstránenie sovietskeho znaku z monumentu, Ukrajinci vraj nevedia milovať Matku vlasť (foto)

Zmena znaku by mala byť konečným odmietnutím sovietskych a ruských naratívov, uviedlo ukrajinské ministerstvo kultúry.

7.8.2023 (SITA.sk) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo odstránenie sovietskeho znaku na monumentálnej soche Matka vlasť v Kyjeve a jeho nahradenie ukrajinským štátnym znakom Tryzubom. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Matka je len jedna

Toto je celá podstata kyjevského režimu a kyborgov, ktorých vedie. Matku nemožno premenovať. Je len jedna. Jediné, čo s ňou môžeme urobiť, je milovať ju. A oni nevedia, ako to urobiť,“ napísala na Telegrame hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Monument Matka vlasť vysoký 102 metrov postavili ešte za čias Sovietskeho zväzu v roku 1981. Desaťročia zobrazoval ženu držiacu meč a štít, na ktorom bol štátny znak ZSSR.

Dekomunizačný proces

Veríme, že táto zmena bude začiatkom novej etapy v oživení našej kultúry a identity, konečným odmietnutím sovietskych a ruských symbolov a naratívov,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo kultúry.


Ukrajinská Štátna inšpekcia architektúry a mestského plánovania ešte 13. júla oznámila, že vydala povolenie na nahradenie znaku na jednej z najvýznamnejších pamiatok v Kyjeve. Zmena podľa nej prichádza v rámci dekomunizačného procesu na Ukrajine. Plány na výmenu znakov minister kultúry oznámil už v máji.


V apríli 2015 ukrajinský parlament v rámci procesu dekomunizácie postavil mimo zákon väčšinu sovietskych a komunistických symbolov, názvov ulíc a monumentov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie