• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie zostáva naďalej nízke, ukazovatele nevykazujú znepokojujúci nárast

Riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie zostáva naďalej nízke, ukazovatele nevykazujú znepokojujúci nárast

Banky pozorne monitorujú situáciu na trhu hypoték.

Presne pred rokom pristúpila Európska centrálna banka (ECB) po prvýkrát od roku 2011 k zvýšeniu úrokových sadzieb. Za dvanásť mesiacov sa tak základná krátkodobá úroková sadzba zvýšila z úrovne 0 % na súčasných 4,25 %.

Menová politika ECB

„Vďaka menovej politike ECB nárast sadzieb na Slovensku nie je taký vysoký ako v Čechách, kde je aktuálna kľúčová sadzba na úrovni 7 %,“ uviedla Slovenská banková asociácia.

Úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, teda aj na vývoj výnosov štátnych dlhopisov SR. Tie za posledný rok a pol vzrástli podľa údajov Národnej banky Slovenska zo záporných 0,7 % až plusových 0,6 % k 3,2 % až 3,9 % podľa splatnosti, čo je viac ako v iných krajinách eurozóny.

To podľa bankovej asociácie znamená, že rast sadzieb nezvýšili vyššie marže bánk pri hypotékach, ale cena peňazí, ktoré si na trhu na tento účel požičiavajú.

Situácia na trhu hypoték

Banky pozorne monitorujú situáciu na trhu hypoték. Pre porovnanie, v Českej republike začala Česká centrálna banka so zvyšovaním úrokových sadzieb už v druhej polovici roka 2021 s nárastom z 0,25 na 0,5 % a ukončila zvyšovanie na úrovni 7 % v júni 2022.


Priemerné úrokové sadzby na hypotéky vzrástli za 10 mesiacov z 1,95 % na 6,9 %, teda o takmer 5 percentuálnych bodov. Napriek tomu v Českej republike nebol podľa Slovenskej bankovej asociácie problém so splácaním hypoték. Podiel zlyhaných úverov na bývanie v sledovanom období dokonca klesol z 0,9 na 0,6 %.

Riziko neschopnosti splácania úverov

Riziko neschopnosti splácania úverov na bývanie na Slovensku zostáva podľa asociácie naďalej nízke. Refixácie hypoték pri vyšších sadzbách už prebiehajú od konca minulého roka a žiadny z ukazovateľov nevykazuje znepokojujúci nárast.


V súvislosti s celkovou dlhodobou infláciou však môžu niektorí klienti čeliť menej priaznivej situácii. Banková asociácia preto, ako aj pri iných podobných témach v minulosti, analyzuje vzniknutú situáciu so zástupcami Ministerstva financií SR a Národnej banky Slovenska. O záveroch či odporúčaniach vyplývajúcich z týchto odborných diskusií budú informovať širokú verejnosť v najbližších dňoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie