• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Reverzná hypotéka je v zahraničí bežná. Ako je to u nás?

Reverzná hypotéka je v zahraničí bežná. Ako je to u nás?

Vlastníctvo nehnuteľnosti sa prepíše na banku. Ak sa vám teda niečo stane, nehnuteľnosť nepôjde do dedičského konania, ale ostane vo vlastníctve banky.

Klasická hypotéka funguje tak, že si kúpite nehnuteľnosť, v ktorej bývate a zoberiete si z banky úver, ktorý potom napríklad 30 rokov splácate. V prípade reverznej hypotéky predáte svoju nehnuteľnosť banke. Tá vám umožní v nej doživotne bývať a ešte vám dá hotovosť alebo vám bude za ňu postupne vyplácať rentu.

Podmienky reverznej hypotéky

Ako hovorí Igor Kliman z RE/MAX real estate, podmienky pre reverznú hypotéku sa môžu líšiť. Na Slovensku zatiaľ takúto hypotéku neposkytuje žiadna banka, i keď už sú úvahy o jej zavedení, zatiaľ čo vo svete je to bežný bankový produkt.

Je potrebné mať určitý minimálny vek a nehnuteľnosť, ktorá je vo vlastníctve žiadateľa. Banky tiež vyžadujú, aby nehnuteľnosť bola vo vyhovujúcom stave a mala dostatočnú hodnotu. Okrem toho, žiadatelia musia byť schopní splácať prípadné poplatky a úroky spojené s reverznou hypotékou.

Výhody reverznej hypotéky

Reverzná hypotéka prináša podľa Klimana niekoľko výhod pre dôchodcov. Jednou z hlavných výhod je možnosť získať prístup k finančným prostriedkom bez potreby sťahovania. Majitelia si môžu ponechať právo na užívanie svojho domu alebo bytu do konca svojho života.


Ďalšou výhodou podľa neho je, že peniaze z reverznej hypotéky nie sú zdanené a môžu byť použité na akékoľvek účely. Napríklad na splácanie dlhov, cestovanie alebo zlepšenie životného štandardu.

Nevýhody reverznej hypotéky


Jednou z nevýhod podľa Klimana je, že hodnota nehnuteľnosti môže byť znížená bankou, tým pádom banka poskytne nižší úver. Okrem toho, poplatky a úroky spojené s reverznou hypotékou môžu byť príliš vysoké.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že reverzná hypotéka je dlhodobý záväzok do budúcna. V podstate predáte svoju nehnuteľnosť banke, ktorá klientovi umožní ju naďalej využívať, no po smrti nehnuteľnosť zostáva banke, nevchádza do dedičského konania.


„Vlastníctvo nehnuteľnosti sa prepíše na banku. Ak sa vám teda niečo stane, nehnuteľnosť nepôjde do dedičského konania, ale ostane vo vlastníctve banky. Taktiež vám banka nevyplatí sumu v plnej výške hodnoty nehnuteľnosti, ale len do výšky 50-60 %,“ upozorňuje taktiež riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová.

Musel by sa zmeniť zákon

Produkt na Slovensku zatiaľ v ponuke nie je. Možno aj preto, že by sa musel jeho príchodom zmeniť zákon o úveroch. Objavil sa však medzi návrhmi politických strán pred príchodom predčasných volieb v septembri 2023.


Vo svojom programe má reverzné hypotéky napríklad strana Modrí, Most-Híd. Nesúhlas k tomuto vyjadrilo však Združenie Jednota dôchodcov na Slovensku. Ide podľa nich o porušenie práv seniorov na dôstojný život a súkromný majetok.

Tento produkt je bežný najmä v Spojenom kráľovstve, USA, ale aj v Nemecku. A postupne sa rozbieha aj inde. Avšak na Slovensku zatiaľ o reverzné hypotéky nie je záujem.

Treba byť ostražitý

Je namieste byť podľa Finančného kompasu pri uzatváraní a vôbec zvažovaní takého produktu maximálne ostražitý a uvedomiť si všetky riziká, ktoré klient podstupuje, keď sa vzdáva vlastnej nehnuteľnosti v prospech neznámej spoločnosti.


„Ak by takýto produkt dorazil na Slovensko, buďte opatrní voči podvodníkom, pre ktorých by to bolo novým poľom neoraným,“ povedala Iveta Hudáková z Finančného kompasu.

Finančný kompas na tento produkt upozorňuje a považuje ho za veľmi nebezpečný. Podľa nich oveľa výhodnejšie alebo reálnejšie by bolo pre seniorov nehnuteľnosť predať a zabezpečiť si menšie bývanie s nižšími nákladmi.


„Môže sa veľmi ľahko stať, že dediči budú musieť spoločnostiam, ktoré nehnuteľnosť vlastnia ešte doplácať. V zmluvách sa totiž nachádza predpokladaný čas dožitia a jeho prekročenie môže byť drahšie ako cena nehnuteľnosti. Je to vlastne obchod so smrťou, ako to nazvali v Čechách,“ dodala Hudáková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 20. február 2024

horoskopy na dnes utorok 20 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Pohodu z rodiny prenesiete aj medzi známych. Každý si rád vypočuje vaše poznámky. Popoludní vás čaká príjemné posedenie a priateľský rozhovor.

Býk 21.4. - 21.5.

Napriek menším nedorozumeniam i stresom dokážete nemožné. Stačí, aby ste sa len trochu ovládali. Informácie, ktoré získate, sa vám podarí výhodne využiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaše činy súvisiace so vzťahmi budú mimoriadne úspešné. V zamestnaní sa vám núka vynikajúca ponuka. Mali by ste sa do nej pustiť z plných síl.

Rak 22.6. - 22.7.

Každý pohľad na byt vás bude nabádať do jeho vylepšovania. Zajtrajší deň si vyhradíte na regeneráciu síl. Konečne sa dostanete k oddychovému čítaniu.
Všetky Horoskopy pre Utorok 20. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie