• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Progresívci podávajú podnet na ministerku Šimkovičovú, vraj porušuje zákon rovno v dvoch paragrafoch (video)

Progresívci podávajú podnet na ministerku Šimkovičovú, vraj porušuje zákon rovno v dvoch paragrafoch (video)

Martina Šimkovičová podľa progresívcov nevykonáva svoju funkciu dobre.

7.12.2023 (SITA.sk) - Hnutie Progresívne Slovensko (PS) podáva podnet na Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Na tlačovej besede o tom informovali poslankyne politického subjektu.

Dôvodom podania podnetu je to, že ministerka podľa nich porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Porušenie zákona vnímajú v tom, že Šimkovičová aj po vymenovaní do funkcie ministerky naďalej pôsobí v internetovej televízii Slovan. Ako uviedla poslankyňa PS Zora Jaurová, Šimkovičová podľa nich porušuje predmetný zákon v dvoch paragrafoch.

Propagácia internetovej televízie

Ako doplnila poslankyňa PS Zuzana Mesterová, z verejne dostupných zdrojov je očividné, že ministerka stále pôsobí v reklamnom spote propagujúcom predmetnú televíziu. Spolu s poslancom parlamentu Petrom Kotlárom (SNS) v ňom vyzývajú ľudí k stiahnutiu aplikácií na sledovanie danej televízie.

Pri spote je i číslo účtu, kam môže verejnosť prispieť na podporu televízie.

„To je v hrubom rozpore s ústavným zákonom na ochranu verejného záujmu, ktorý jasne hovorí, že verejný funkcionár nesmie prepožičiavať svoj hlas, ani svoj obraz na propagáciu akýchkoľvek súkromných alebo iných subjektov. Televízia Slovan je televízia, ktorá je organizovaná pod súkromnou obchodnou spoločnosťou a týmto svojim krokom ministerka jasne propaguje súkromnú spoločnosť a jej vysielanie," skonštatovala Mesterová.

Možný konflikt záujmov

Jaurová dodala, že Šimkovičová podľa nich porušuje i ten paragraf zákona, ktorý hovorí o konflikte záujmov pri členoch vlády a verejných funkcionároch. Z relácií televízie Slovan je podľa nej očividné, že Šimkovičová naďalej pôsobí ako moderátorka napriek tomu, že je uvádzaná ako hostka. Poslankyňa dodala, že relácie akoby ani nemali moderátora a išlo o rozhovor ministerky s Kotlárom, kde si sami určujú témy.

„Z povahy a dramaturgie relácie je očividné, že naďalej moderuje tú reláciu," vraví Jaurová. Za problematické označila, že toto vysielanie v princípe napĺňa vysielanie komerčného média, ktoré od sledovateľov pýta finančné príspevky na základe vysielania. Ministerka tak tiež dostáva i mediálny priestor v súkromnej televízii, pričom hodnota tohto priestoru sa dá vyčísliť.

Kritizujú jej pôsobenie vo funkcii

Šimkovičová podľa progresívcov nevykonáva svoju funkciu dobre.

„Už jej minulosť a rozsiahli track record v dezinformačných médiách, xenofóbia a nenávistné prejavy, ktoré v nich šírila, takisto jej listy zahraničným kolegom, či jej vyjadrenia k slovenskej kultúre a slovenským umelcom, to všetko ju na post ministerky kultúry diskvalifikuje aj jednotlivo," myslí si Jaurová.

Poukázala tiež na kapitolu ministerstva kultúry v programovom vyhlásení vlády. Tá podľa Jaurovej obsahuje mnoho nebezpečných zámerov, napríklad na ovládnutie verejnoprávnych médií či kontrole kultúrnej tvorby. Rovnako poukázala i na to, že vláda avizuje znižovanie prostriedkov pre Rozhlas a televíziu Slovenska, k čomu podľa poslankyne Šimkovičová ani len nezaujala stanovisko.

Zasadnutie výboru malo byť podľa poslankyne Jaurovej dnes, no v dôsledku viacerých skrátených legislatívnych konaní, ktoré prišli do parlamentu, sa posunulo. Pravdepodobne bude na začiatku budúceho týždňa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie