• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Prirodzené spôsoby, ako vyrovnať hormonálnu nerovnováhu

Prirodzené spôsoby, ako vyrovnať hormonálnu nerovnováhu

Príliš veľa stresu môže drasticky zmeniť hladinu hormónov, ako je kortizol a adrenalín.

Hormonálna nerovnováha trápi najmä ženy, ktoré počas života prechádzajú rôznymi fázami. Najlepšie možnosti liečby pre vás závisia však od príčiny nerovnováhy, faktorov vášho životného štýlu a mnohých ďalších vecí. Najlepšie je preto prediskutovať možnosti s lekárom skôr, ako začnete s akýmkoľvek typom hormonálnej liečby. Navyše existujú prirodzené spôsoby, ako vyrovnať hormonálnu nerovnováhu. Tu sú príklady.

Pite zelený čaj

Vedeli ste, že zelený čaj môže pomôcť vyrovnať inzulín? Existuje totiž výskum, ktorý potvrdil, že u niektorých ľudí pravidelné pitie zeleného čaju zlepšilo reakcie tela na hormón, hoci potenciálne účinky extraktu zo zeleného čaju na inzulínovú rezistenciu si vyžadujú ďalšie vyšetrenia.

Doprajte si dostatok kvalitného spánku

Príliš málo spánku, nespavosť alebo vystavenie umelému svetlu počas nočných hodín môže viesť k narušeniu hladiny melatonínu a kortizolu. Takisto vplýva na inzulínovú rezistenciu.

Stravujte sa zdravo

Vyvážená strava, ktorá je bohatá na chudé bielkoviny, zdravé tuky a vlákninu, a zároveň obsahuje obmedzené množstvo rafinovaného cukru, môže pomôcť vyvážiť hormóny, ktoré regulujú vašu chuť k jedlu, metabolizmus a náladu.


Pravidelne cvičte a pohybujte sa na čerstvom vzduchu


Odborníci tvrdia, že i pravidelné cvičenie ovplyvňuje hormóny chuti do jedla a zlepšuje využitie hormónu inzulínu v tele

Zvládnite svoj stres

Príliš veľa stresu môže drasticky zmeniť hladinu hormónov, ako je kortizol a adrenalín. Upokojujúce aktivity ako jóga, počúvanie hudby alebo prechádzka v prírode môžu zmierniť stres a udržiavať tieto hormóny v rovnováhe.

Vyhýbajte sa endokrinným disruptorom

Endokrinné disruptory sú zlúčeniny v životnom prostredí, ako sú tabakový dym, pesticídy, herbicídy, plasty, retardéry horenia a vonné látky v krémoch a čistiacich prostriedkoch, ktoré môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.Počasie