• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké

Prílev utečencov v Európe bol vlani najrýchlejší od druhej svetovej vojny, celosvetové čísla sú rekordne vysoké

Ruská agresia na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov vo svete o 19,1 milióna.

14.6.2023 (SITA.sk) - Počet utečencov vo svete vlani dosiahol rekordne vysokú úroveň 108,4 milióna. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) o tom informoval vo svojej správe, ktorú zverejnil v stredu.

Ruská vojna na Ukrajine prispela k rekordnému ročnému nárastu utečencov o 19,1 milióna. Informuje o tom portál Politico.

Väčšina žije v rozvojových krajinách

Správa UNHCR potvrdila, že väčšina utečencov žije v rozvojových krajinách, ktoré sú najbližšie k oblastiam krízy.

Až 76 percent utečencov vo svete žije v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, pričom na vrchole rebríčka sú Turecko, Irán a Kolumbia.

„Je potrebná oveľa väčšia medzinárodná podpora a spravodlivejšie zdieľanie zodpovednosti, najmä s tými krajinami, ktoré sú hostiteľmi väčšiny vysídlencov sveta," vyjadril sa vysoký komisár pre utečencov Filippo Grandi.

Česko je tretie v rámci Únie

Vojna na Ukrajine zvýšila tok utečencov prichádzajúcich do Európy. Zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 27 300, v roku 2022 to už bolo 5,7 milióna. Je to najrýchlejší prúd utečencov od konca druhej svetovej vojny.

V rámci Európskej únie hostilo v roku 2022 najviac utečencov Nemecko, a to 2,1 milióna, za ním nasledovali Poľsko a Česko.

Prílevy utečencov v roku 2023 vyvolal tiež konflikt v Sudáne, čím celkový počet do mája tohto roka dosiahol odhadom 110 miliónov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie