• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Priemerné platy na Slovensku vzrástli vo všetkých odvetviach, v niektorých dokonca dvojciferným tempom

Priemerné platy na Slovensku vzrástli vo všetkých odvetviach, v niektorých dokonca dvojciferným tempom

Najnižším tempom rástli nominálne mzdy v informáciách a komunikácii

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku sa v januári tohto roka medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Dvojciferným tempom stúpla v ôsmich z desiatich sledovaných odvetví.

Najvýraznejšie vzrástla v ubytovaní, a to o viac ako štvrtinu, na 1 030 eur. Druhý najvyšší rast mali činnosti reštaurácií a pohostinstiev, kde mzdy išli v priemere nahor o 16 % na 678 eur. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Zamestnanci týchto dvoch odvetví mali aj reálne mzdy medziročne vyššie, v ubytovaní až o 9,7 %.

Najnižším tempom rástli nominálne mzdy v informáciách a komunikácii, o 8 % a vo vybraných trhových službách o 9,4 %. To sa podľa štatistikov prejavilo najvýraznejším prepadom reálnej mzdy o viac ako 5 %.

Vysoká inflácia bude aj naďalej ukrajovať z reálnych príjmov Slovákov, analytici však očakávajú zlepšenie

V tomto roku sa pokles životnej úrovne zastaví, keďže nominálne mzdy by mali rásť o niečo rýchlejším tempom ako inflácia. Ako pre agentúru SITA povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, tempo rastu nominálnej mzdy by sa v tomto roku malo zrýchliť a mohlo dosiahnuť približne 10 %. Priemerná celoročná inflácia by sa mohla držať podľa neho tesne pod touto hladinou.

Zvýšená inflácia

„Trh práce je v nerovnováhe aj v dôsledku negatívneho demografického vývoja, čo sa bude prejavovať v pokračovaní jeho pnutia pri previse dopytu po práci nad ponukou. To by sa malo pretavovať spolu s prostredím zvýšenej inflácie do vyšších tlakov na rast miezd,“ povedal Pánis.


Ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška predpokladá, že uplynulý kvartál bol z hľadiska poklesu reálnej mzdy najhorším a situácia sa bude v nasledujúcich mesiacoch zlepšovať.


„Očakávame, že rast nominálnych miezd sa bude v tomto roku zrýchľovať, čomu by mala dopomôcť aj stabilná situácia na trhu práce. Inflácia, naopak, už zrejme dosiahla svoj vrchol a v priebehu roka očakávame jej pokles k jednociferným hodnotám,“ skonštatoval Martiška.

V dôsledku rastúcich nominálnych miezd a klesajúcej inflácie by reálny rast miezd mal dosiahnuť podľa Martišku pozitívne hodnoty v druhej polovici tohto roka, pričom číslo za celý rok 2023 sa bude pohybovať v blízkosti nuly.


Aj podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej bude inflácia napriek zmierňovaniu naďalej vysoká aj v tomto roku, takže bude aj tento rok ukrajovať nemalú časť z našich reálnych príjmov. „V tomto roku očakávame, že reálne mzdy budú viac-menej stagnovať,“ povedala Glasová.


Pokles reálnych príjmov


V minulom roku slovenskí zamestnanci zaplatili vysokú inflačnú daň a ich reálne príjmy poklesli o 4,5 %. Naposledy Štatistický úrad SR zaznamenal pokles reálnej mzdy bezprostredne po finančnej kríze, teda v rokoch 2011 a 2012.

„Rast miezd počas roka nestíhal zrýchľujúcej inflácii a tak sme videli v závere roka výrazný pokles reálnych miezd,“ skonštatovala hlavná analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Tento rok analytici sporiteľne očakávajú zmiernenie poklesu reálnych miezd na približne 2 %.


Priemerná nominálna mesačná mzda vlani dosiahla 1 304 eur pri medziročnom náraste o 7,7 %. Tempo rastu medziročne zrýchlilo o 0,8 percentuálneho bodu. Analytici Slovenskej sporiteľne očakávajú, že v tomto roku by rast nominálnych miezd mohol dosiahnuť okolo 9 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie