• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Pri obci Višňové napadol medveď lesníka a poľovníka, zásahový tím našiel na mieste pobytové znaky

Pri obci Višňové napadol medveď lesníka a poľovníka, zásahový tím našiel na mieste pobytové znaky

Členovia Zásahového tímu ŠOP SR upovedomili o útoku políciu a starostku obce Višňové, ktorú spolu s okolitými obcami vyzvali k upozorneniu a umiestneniu výzvy pre občanov k zvýšenej opatrnosti v predmetnej lokalite.

V lokalite Zadné Pole pri obci Višňové (okres Žilina) v pondelok v ranných hodinách zaútočil medveď na lesníka a poľovníka.

Dvojica mužov dohľadávala postreleného diviaka v remízke, odkiaľ medveď zaútočil najprv na lesníka a neskôr aj na poľovníka, ktorý na neho vystrelil.

Osemsto metrov od dediny

Podľa hovorkyne Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristíny Bockovej oboch mužov ošetrili vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a sú mimo ohrozenia života, pričom jeden z nich zostal v nemocnici hospitalizovaný.


Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR vykonal v popoludňajších hodinách obhliadku lokality spolu s poľovníckym hospodárom ako aj dvoma členmi Poľovníckej spoločnosti Vrchy.


„Obhliadky sa zúčastnil aj jeden z poškodených. Miesto útoku sa nachádza v remízke na hranici Predného a Zadného Poľa, kde pravdepodobne medveď odpočíval. Na mieste boli nájdené pobytové znaky, ktoré potvrdili prítomnosť tejto veľkej šelmy. Približná vzdialenosť od obce Višňové je 800 metrov,“ konkretizovala výsledky obhliadky Bocková.

Medveď môže byť postrelený

Členovia Zásahového tímu ŠOP SR upovedomili o útoku políciu a starostku obce Višňové, ktorú spolu s okolitými obcami vyzvali k upozorneniu a umiestneniu výzvy pre občanov k zvýšenej opatrnosti v predmetnej lokalite.


„Z dôvodu pravdepodobného postrelenia medveďa môže byť totiž agresívny a pre náhodných okoloidúcich nebezpečný. Zásahový tím ŠOP SR preto oblasť útoku monitoruje s cieľom predísť prípadným ďalším stretom,“ dodala Bocková.

Čo robiť v prípade útoku medveďa na človeka? Aktívna obrana podľa ochranárov len zhorší situáciu

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) vyzýva verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom teréne pre začínajúcu medvediu ruju.


Toto obdobie začína druhou polovicou apríla a trvá do konca júla. Medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice.

Ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Samci mláďatá bežne napádajú

Samec medveďa hnedého samec nasleduje medvedicu, pri ktorej niekedy zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu sprevádzajú, bránia ju pred inými samcami a dokonca aj pred človekom. Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá.

Samci mláďatá bežne napádajú, zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Preto vodiace medvedice častokrát dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie hľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. V prípade stretu človeka, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali.

Medveď môže urobiť „výpad“

Človek sa môže dostať medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti, vtedy môže dôjsť k samotnému útoku. „Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov nás však medvedica zaregistruje skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde,“ upresnila Bocková.

Medveď v sebaobrane môže urobiť tzv. výpad, teda varovanie, aby sa človek vzdialil. To môže človek pochopiť ako útok. „V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu,“ radí ŠOP SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie