• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Pre nečinnosť Budajovho ministerstva postupujú toxické látky z Istrochemu na Žitný ostrov, sanácia envirozáťaže je v nedohľadne

Pre nečinnosť Budajovho ministerstva postupujú toxické látky z Istrochemu na Žitný ostrov, sanácia envirozáťaže je v nedohľadne

Pre nečinnosť rezortu životného prostredia nebol Istrochem zaradený do novej priorizácie envirozáťaží, tvrdí členka predsedníctva strany Progresívne SLovensko (PS) Tamara Stohlová. Závažnosť znečistenia v areáli Istrochem v Bratislave bola zistená už v roku 2020.

Kontaminácia Žitného ostrova

„Ministerstvo životného prostredia SR roky nekoná. Neprebehli ani základné administratívne procesy v zodpovednosti ministerstva, bez ktorých nie je možné s odstraňovaním znečistenia začať a zabrániť tak šíreniu kontaminácie smerom na zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove,” uviedla Stohlová.


Ako informuje riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva v tlačovej správe, Stohlová minulý rok podala na ministerstvo a príslušný okresný úrad oficiálnu sťažnosť.

„Kým Okresný úrad Bratislava zaslal vyrozumenie o zrušení pracovného miesta zamestnanca s agendou environmentálnych záťaží v rámci optimalizácie, ministerstvo sa nevyjadrilo vôbec,” doplnila Stohlová.

Najrizikovejším je Žabí majer

Podľa samotného ministerstva nová priorizácia určuje poradie záťaží podľa ich závažnosti s tým, že najzávažnejšie oblasti sa budú sanovať najskôr. Ako najrizikovejšia pritom vyšla lokalita Žabí majer v Bratislave, ktorá bola využívaná ako jedna zo skládok bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova.


„Na základe podrobného geologického prieskumu z roku 2009 je však otázne, či záťaž pod samotným závodom, dnešným areálom Istrochem, nie je ešte závažnejšia. Objem toxických látok v prostredí by totiž mal byť vyšší. Do priorizácie sa však nedostala, preto ohodnotená nebola. Z toho dôvodu predpokladáme ďalšie oneskorenie a preloženie sanácie územia na neurčito,” zdôraznila Stohlová.

Voda zo studní je kontaminovaná

Opakované rozbory vody zo súkromných studní v okolí potvrdili vážne ohrozenie zdravia. Riziko predstavujú toxické látky, vrátane karcinogénnych pesticídov, ktoré sa vo vode opakovane vyskytujú vo vysoko nadlimitných množstvách.


„Prístup ministerstva životného prostredia je v tomto prípade naozaj zarážajúci. V zasiahnutých oblastiach viacerých bratislavských mestských častí žijú tisíce ľudí, ktorí nemajú dostatočné informácie, ako si chrániť zdravie a momentálne neexistuje vízia, kedy sa s envirozáťažou začne niečo skutočne robiť,” uzavrela Stohlová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie