• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Poľsko zhabalo budovu slúžiacu ako škola detí ruských diplomatov, podľa Kremľa to nezostane bez tvrdej odpovede

Poľsko zhabalo budovu slúžiacu ako škola detí ruských diplomatov, podľa Kremľa to nezostane bez tvrdej odpovede

Poľsko sa postupne snaží získať späť množstvo nehnuteľností roky využívaných Ruskom.

30.4.2023 (SITA.sk) - Varšavské úrady na základe rozhodnutia poľského súdu v sobotu skonfiškovali budovu školy, ktorá slúžila deťom ruských diplomatov a príslušníkov armády. To vyvolalo rozhorčenú odozvu Moskvy.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že požiadalo varšavské úrady, aby si nárokovali majetok, ktorý podľa Poľska malo Rusko vrátiť už pred rokmi.

Odovzdanie budovy

Exekúcia je v úplnom súlade s ministerstvom zahraničných vecí a na základe súdneho príkazu, ktorý udelil poľskému štátu plné vlastnícke práva k budove, ktorú ruské veľvyslanectvo vlastnilo nezákonne už mnoho rokov,“ vyhlásil hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina.

Do budovy, ktorá je ďaleko od ruského veľvyslanectva a nie je súčasťou diplomatických priestorov, prišla polícia a súdny úradník. Na odovzdanie budovy dali ruskej strane čas do soboty večera, čo sa napokon aj udialo.

Poľské úrady „vpadli“ do školy

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že poľské úrady „vpadli“ do školy s tým, že sa nachádza na ruskom veľvyslanectve, a označilo to za „očividné porušenie Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch z roku 1961“.

Takýto drzý krok Varšavy, ktorý presahuje rámec civilizovanej medzištátnej komunikácie, nezostane bez našej tvrdej odpovede a dôsledkov pre poľské úrady a záujmy Poľska v Rusku,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Varšavské úrady uviedli, že v sobotu skonfiškovaná budova bude sprístupnená varšavskému školskému systému, ktorý nemá priestory.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie