• Dnes je: Sobota 21. decembra 2024 meniny má Bohdan

Polícia naďalej pracuje vo zvýšenom režime, uviedol Šutaj Eštok. Monitorované sú aj miesta s vyšším predpokladom bezpečnostného incidentu (video)

Polícia naďalej pracuje vo zvýšenom režime, uviedol Šutaj Eštok. Monitorované sú aj miesta s vyšším predpokladom bezpečnostného incidentu (video)

Dva týždne od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je nasadenie policajtov v uliciach rovnaké, ako bolo deň po atentáte, a teda výkon je navýšený stále o 30 percent.

29.5.2024 (SITA.sk) - Policajný zbor funguje aj naďalej vo zvýšenom režime. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po stredajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR a priblížil, že dva týždne od atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) je nasadenie policajtov v uliciach rovnaké, ako bolo deň po atentáte, a teda výkon je navýšený stále o 30 percent.

Ako informoval šéf rezortu vnútra, naďalej sú monitorované aj miesta so zvýšeným predpokladom bezpečnostného incidentu, napríklad obchodné centrá, redakcie či rôzne úrady.

Poskytnutá ochrana pre politikov

„Rovnako Úrad na ochranu ústavných činiteľov ide vo zvýšenom režime a je zabezpečovaná zvýšená ochrana ústavným činiteľom aj niektorým rodinným príslušníkom viacerých politikov," informoval Šutaj Eštok a doplnil, že nejde o predstaviteľov vládnej koalície, ale ochrana je poskytovaná aj niektorým opozičným politikom.

Minister súčasne avizoval, že majú v pláne budúci týždeň predstaviť prvé kolo legislatívnych návrhov, ktorých cieľom bude riešiť bezpečnostnú situáciu. Predložiť ich majú na najbližšom rokovaní vlády.

Šéf rezortu vnútra ocenil aj iniciatívu Úrady vlády SR, ktorý zvolal stretnutie všetkých rezortov, kde sa diskutovalo o prvých návrhoch. Rezort vnútra je podľa jeho slov pripravený s postupnou implementáciou niektorých vecí technického charakteru, ale tiež s prípravou legislatívnych zmien.

Krivka nenávistných prejavov klesá

„Postup polície je rovnako tvrdý a nekompromisný aj pri postupe v rámci šírenia nenávistných prejavov, vyhrážania, prípadne schvaľovania trestného činu," upozornil minister a informoval, že táto krivka postupne padá.

„Odkaz bol dostatočne jasný. Dnes pracujeme zhruba so 172 prípadmi, z toho viac ako 55 percent je už stotožnených a bude realizovaných," uviedol minister s tým, že klesajúca krivka nenávistných prejavov je dôkazom, že aj spoločnosť si začína uvedomovať, že nenávisť nie je cesta.

„Prejavy schvaľovania trestného činu, prípadného vyhrážania nebudeme tolerovať a budeme konať rázne, tak ako doteraz," uzavrel minister vnútra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Poškodená zásielka nie je zodpovednosťou Ježiška, ale predávajúceho

poskodena zasielka nie je zodpovednostou jeziska ale predavajuceho

21.12.2024 (SITA.sk) - V rámci sviatkov preferuje čoraz viac spotrebiteľov nákup darčekov online s doručením domov. Týmto spôsobom sa však nedá úplne vyhnúť nečakaným problémom, ako sú poškodené zásielky.

Krehké predmety

Riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová radí nepreberať zásielku s poškodenou krabicou, ak obsahuje krehké predmety. Pri prevzatí balíka by mal spotrebiteľ dôkladne zdokumentovať jeho stav a v prípade potreby ihneď kontaktovať predávajúceho.

„Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing,“ dodáva Hekšová. Aj v prípade, že nepoškodený balík obsahuje poškodený tovar, je možné ho reklamovať, pretože predávajúci zodpovedá za správne zabalenie výrobku.

Poškodená zásielka

Spotrebiteľ má povinnosť reklamovať poškodenú zásielku priamo u predávajúceho, lebo práve s ním má uzatvorenú zmluvu, nie s prepravcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka.

V takom prípade je potrebné reklamáciu riešiť s doručovateľom. Spotrebiteľom sa odporúča skontrolovať zásielku hneď po jej doručení, aby sa vyhli komplikáciám pri reklamácii.

Ľudia často očakávajú, že tovar objednaný na Vianoce dorazí pred Štedrým dňom. Ak sa tak nestane, Hekšová upozorňuje, že majú možnosť odstúpenia od zmluvy.

„Ak predávajúci nedodá tovar v dohodnutom termíne, má spotrebiteľ právo stanoviť dodatočnú lehotu. Ak ani táto lehota nie je splnená, je možné odstúpiť od zmluvy,“ vysvetľuje Hekšová.

Vrátenie tovaru

Online nákupy poskytujú zákazníkom možnosť vrátiť tovar do 14 dní bez udania dôvodu. Toto právo umožňuje odstúpiť od zmluvy, napríklad ak je doručenie dlhšie, než sa očakávalo.

V období Vianoc často obchodníci garantujú doručenie tovaru do Štedrého dňa. Ak tento sľub nesplnia, ide o podstatné porušenie zmluvy.

Preťaženie doručovacích miest

Taktiež je tu riziko preťaženia doručovacích miest. Doručovacie spoločnosti sú niekedy nútené uložiť balíky na alternatívne miesta, ak je pôvodné miesto obsadené. Podľa Hekšovej je dôležité, aby nové miesto bolo podobne dostupné, čo sa týka vzdialenosti aj otváracej doby.

Problémy sa vyskytujú, keď nové miesto nie je obdobné, napríklad keď sú rozdiely v otváracej dobe alebo vzdialenosti značné. Ak sa miesto doručenia zmení na menej dostupné, môže to pre spotrebiteľov predstavovať veľké obmedzenie.

Náhradné miesto doručenia

Niektoré spoločnosti ponúkajú ľuďom možnosť vybrať si náhradné miesto doručenia, čo môže byť výhodné.

„Pre spoločnosti je odhadovanie obsadenosti doručovacích miest zložité,“ dodáva Hekšová, a preto možnosť výberu alternatívneho miesta môže zvýšiť spokojnosť spotrebiteľov. Avšak, nie všetky spoločnosti túto možnosť poskytujú a nie vždy sú v okolí dostupné alternatívne miesta.


Počasie