• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Pellegriniho Hlas-SD bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície, predpokladá politológ

Pellegriniho Hlas-SD bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície, predpokladá politológ

Subjekt by mohol vytvoriť vládnu koalíciu so stranou SMER-SD, ktorá vo voľbách zvíťazila a Slovenskou národnou stranou.

1.10.2023 (SITA.sk) - Potvrdzuje sa predpoklad, že strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) bude kľúčovým aktérom pri zostavovaní novej koalície.

Koalícia so Smerom

Skonštatoval pre agentúru SITA politológ Jakub Bardovič z Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Vzhľadom na výsledky predčasných parlamentných volieb očakáva, že subjekt by mohol vytvoriť vládnu koalíciu so stranou Smer-sociálna demokracia (SMER-SD), ktorá vo voľbách zvíťazila a Slovenskou národnou stranou.

„Najbližšie týždne ale ukážu reálne možnosti spolupráce lídrov dvoch strán, Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ktorý sa opakovanie vyjadril, že by nepreferoval situáciu, v ktorej by sedeli v jednej vláde dvaja bývalí premiéri," pripomenul politológ. Bardovič nepovažuje volebné víťazstvo Smeru za úplné prekvapenie, vzhľadom na to, že daný politický subjekt dlhodobo dominoval v predvolebných prieskumoch.

„Skôr je možné považovať za menej očakávaný vzniknutý rozdiel medzi prvým a druhým subjektom, ktorý je však z pohľadu minulých volieb aj tak menej výrazný ako je zvykom," zhodnotil a dodal, že v minulosti by sme mohli nájsť aj oveľa väčšie rozdiely medzi politickými subjektmi, ktoré sa vo voľbách umiestnili na prvom a druhom mieste.

Volebné neúspechy

Prekvapenia predčasných parlamentných volieb by politológ rozdelil na parlamentné a neparlamentné. Z hľadiska volebného neúspechu Bardovič menoval hnutie Republika, ktoré sa v predvolebných prieskumoch dlhodobo pohybovalo nad hranicou zvoliteľnosti.

„Ukázalo sa ale, že napr. SMER-SD pomerne úspešne v posledných fázach volebnej kampane oslovil ich potenciálnych voličov, čo môže byť aj dôvod nárastu SMERu-SD oproti predvolebným prieskumom," hodnotí Bardovič. Za neprekvapivý označil neúspech hnutia Sme rodina, poukázal pri tom na to, že v prieskumoch dlhodobo klesalo.

Rekordná volebná účasť

„Z pohľadu parlamentných strán je pravdepodobne potrebné zdôrazniť celkovú podporu SMERu-SD a Hlasu-SD. Spolu získali tieto dve strany 37,67 percenta hlasov. V danom súčte je to tak druhý najlepší výsledok, aký dosiahli predstavitelia sociálnej demokracie, aj keď dnes už rozdelení do dvoch subjektov. Už spomínaný najlepší výsledok dosiahol Smer-SD v roku 2012, kedy mohol zostaviť sám vládu," poznamenáva politológ.

Volebnú účasť Bardovič zhodnotil pozitívne, keďže podľa neoficiálnych výsledkov presiahla volebnú účasť z predošlých parlamentných volieb. „Je dokonca najvyššia od roku 2002 a súčasne štvrtá najvyššia od vzniku samostatnej Slovenskej republiky pri voľbách poslancov NR SR. Môžeme tak participáciu voličov na týchto voľbách hodnotiť skôr pozitívne," uzatvára politológ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie