• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Pápež František v Prešove odslúži božskú liturgiu a navštívi aj Luník IX

Pápež František v Prešove odslúži božskú liturgiu a navštívi aj Luník IX

Pápež František zdraví obyvateľov mesta počas príjazdu ku Katedrále sv. Martina. Bratislava, 13. august 2021.

Pápež František má v utorok 14. septembra program v Prešove a v Košiciach. Po rannom odlete z Bratislavy do Košíc sa presunie do Prešova, kde o 10:30 odslúži božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať.

Tá sa uskutoční na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove. Pápež bude mať počas omše aj kázeň.

Popoludní o 16:00 sa pápež stretne s rómskou komunitou na košickom sídlisku Luník IX, kde sa prítomným krátko prihovorí. Následne sa o 17:00 stretne s mladými na košickom Štadióne Lokomotíva, kde bude mať príhovor. Večer odletí z Košíc do Bratislavy na nunciatúru, kde je počas celej návštevy Slovenska ubytovaný.

Utorok 14. septembra

Bratislava – Košice – Prešov – Košice – Bratislava


08:10 Odlet do Košíc

09:00 Prílet na letisko v Košiciach

10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove – Homília Svätého Otca

16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach – Pozdrav Svätého Otca

17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach – Príhovor Svätého Otca

18:30 Odlet do Bratislavy

19:30 Prílet na letisko v Bratislave

V Prešove finalizujú posledné prípravy na príchod pápeža Františka. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michala Pavlišinoviča, zaplniť by sa malo celé priestranstvo pred Mestskou športovou halou, kde bude pápež predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho. Prítomných by malo byť odhadom takmer 40-tisíc ľudí vrátane pozvaných hostí, dobrovoľníkov a kňazov. „Máme viac ako 450 koncelebrujúcich kňazov, 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Prítomných bude aj takmer 150 rehoľníkov,“ uviedol Pavlišinovič.


Brány podujatia sa otvorili už o polnoci a zatvorili o 8:00. Veriacich sprevádza kultúrny a modlitebný program. Podľa hovorcu sa v noci podarilo vyriešiť aj problémy s doručovaním lístkov. „Celú noc pracovala firma, ktorá pre nás rieši lístky, a naozaj, dalo sa to do poriadku,“ skonštatoval Pavlišinovič. Vzhľadom na problémy sa ľuďom stačilo pri vstupe preukázať platnou registráciou a COVID passom.


Pôvodne organizátori predpokladali účasť 50-tisíc veriacich, napokon museli kapacitu priestoru znížiť. „Je to zapríčinené aj tým, že sme museli vyčleniť väčšiu plochu pre ľudí, ktorí prišli do OTP priestoru, pretože každý z nich potrebuje mať okolo seba dvojmetrový kruh. A teda tá plocha musela byť prispôsobená tej tisícke, ktorá je v OTP sektore, čo je na úkor asi 7-tisíc očkovaných ľudí,“ vysvetlil Pavlišinovič.

Pápež František sa z Prešova do Košíc vráti približne pred 13:00. Čaká ho tam súkromný obed v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v centre mesta, ktorý bol otvorený v začiatkoch 19. storočia. V roku 1995 ho počas svojej apoštolskej cesty navštívil aj pápež Ján Pavol II. Dnes sa v ňom nachádza približne 50 študentov teológie.

Počas príchodu Svätého Otca Františka do Prešova sa rozozvučia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste Prešov. Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, zvonenie sa začne o 9:50 a potrvá 10 minút.


„V našich srdciach je obrovská radosť z toho, že Svätý Otec František navštívi naše mesto a bude s nami sláviť Božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Túto radosť chceme zvestovať všetkým ľuďom. Nástupca svätého Petra, o ktorom Ježiš Kristus povedal, že je skalou, na ktorej postaví svoju Cirkev, prichádza k nám a my chceme, aby celé mesto a celý kraj o tom vedeli a sprevádzali celé toto utorkové dopoludnie svojimi modlitbami,“ uviedol prešovský arcibiskup, metropolita Ján Babjak.


Po príchode Svätého Otca Františka do Prešova je naplánovaný prejazd papamobilom pomedzi sektory s pútnikmi a o 10.30 sa začne archijerejská svätá liturgia, ktorej bude predsedať pápež František.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie