• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Novinári sú očami, ušami aj hlasom Slovákov, tvrdia študenti a vyzývajú Pellegriniho s Ficom k ospravedlneniu

Novinári sú očami, ušami aj hlasom Slovákov, tvrdia študenti a vyzývajú Pellegriniho s Ficom k ospravedlneniu

Študenti ďalej žiadajú, aby sa dvaja najvyšší ústavní činitelia ospravedlnili za útoky nasmerované voči novinárom z posledných dní, ale aj z predchádzajúcich rokov a prehodnotili svoju rétoriku voči nim.

Študenti žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyzývajú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) k verejnému ospravedlneniu sa a prehodnoteniu rétoriky voči novinárom

V otvorenom liste vysokoškoláci uviedli, že pociťujú narastajúcu nenávisť a cielené útoky voči niektorým médiám, ktoré Fico otvorene nazýva nepriateľskými. Premiérovi zároveň pripomínajú, že členovia kabinetu sú na Úrade vlády hosťami, avšak médiá tam majú svoje legitímne miesto.

„Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Úlohou médií je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov,“ vysvetlili študenti žurnalisti.

Obmedzenie práva na informácie

Zároveň zdôrazňujú, že takýmto konaním obmedzili právo na informácie, o ktorom hovorí zákon o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie.

V ňom sa píše, že orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie či príspevkové organizácie sú povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu i tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti a s cieľom pravdivo, včas a všestranne informovať verejnosť.


Podľa študentov je nepredstaviteľné, aby zo strany politikov počúvali urážky a taktiež, aby ich v práci obmedzovali či „kreslili im na chrbát“ terče svojim osočovaním.


„Naším poslaním je informovať verejnosť a tento cieľ by nemal byť v žiadnom prípade sprevádzaný dehonestáciou a strachom o život,“ dodali vysokoškoláci.

Sloboda tlače a útoky na novinárov

Nesúhlas študenti vyjadrili aj s rozhodnutím predsedu parlamentu, ktorý zmenou smernice obmedzil vyhotovovanie záznamov v priestoroch Národnej rady SR. Novinári na základe toho môžu nahrávať rozhovory len v parlamentnej knižnici alebo tlačovom centre.


„Novinári nezodpovedajú za konflikt medzi predsedom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Jánom Mažgútom, čo dokazuje aj videozáznam. Sme toho názoru, že politickú kultúru do parlamentu nie je možné vrátiť zavedením obmedzení pre médiá, ale vytvorením následkov pre politických predstaviteľov, ktorí ju svojím konaním narúšajú,“ myslia si budúci novinári.


Podľa vysokoškolákov je dôležité si uvedomiť, že demokracia je postavená na pilieroch, medzi ktoré patrí aj sloboda tlače. Útoky na novinárov, opovrhovanie ich prácou a znevažovanie úlohy médií v spoločnosti predstavujú podľa študentov útok na základ demokracie.

Transparentné a férové rozhodnutia

V liste teda Pellegriniho a Fica žiadajú, aby umožnili všetkým akreditovaným médiám slobodne vykonávať svoju činnosť v priestoroch parlamentu tak, ako tomu bolo doteraz a taktiež umožnili vstup na úrad vlády a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov, na ktoré budú pozvané aj iné.


Študenti ďalej žiadajú, aby sa dvaja najvyšší ústavní činitelia ospravedlnili za útoky nasmerované voči novinárom z posledných dní, ale aj z predchádzajúcich rokov a prehodnotili svoju rétoriku voči nim. V nie poslednom rade študenti žiadajú, aby vláda a parlament prijímali transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií. „Novinári si zaslúžia podporu a rešpekt, nie zastrašovanie a útoky,“ uzavreli.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie