• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

NKÚ identifikoval pri kontrole bezpečnosti potravín kritické zóny, dôvodom môže byť 28-krát novelizovaný zákon o potravinách

NKÚ identifikoval pri kontrole bezpečnosti potravín kritické zóny, dôvodom môže byť 28-krát novelizovaný zákon o potravinách

Rizikom existujúceho systému úradných kontrol potravín na Slovensku je chýbajúci komplexný pohľad na bezpečnosť celého potravinového reťazca.

Úradná kontrola potravinového reťazca na Slovensku je roztrieštená. Realitou sú nedostatočne zadefinované kompetencie dozorných orgánov, ako aj povinnosti jednotlivých strán.

Rozdelenie potravinárskych podnikov

Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o bezpečnosti potravín. Základné kompetencie sú rozdelené medzi Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá je riadená ministerstvom pôdohospodárstva a Úrad verejného zdravotníctva, ktorý spadá pod rezort zdravotníctva.


„Rozdelenie potravinárskych podnikov na Slovensku medzi dva dozorné orgány nekorešponduje vo všetkých prípadoch s ich vecnou pôsobnosťou, dôsledkom čoho existujú šedé miesta, na ktorých sú napríklad živočíšne potraviny kontrolované iba hygienikmi, nie veterinármi. Vzájomná informovanosť a spolupráca medzi dozornými orgánmi funguje v praxi len na základe dohody o spolupráci,“ konštatujú kontrolóri.

Chýbajúci pohľad na bezpečnosť

Rizikom existujúceho systému úradných kontrol potravín na Slovensku je chýbajúci komplexný pohľad na bezpečnosť celého potravinového reťazca. „Prax ukázala aj nedostatočnú komunikáciu hlavne medzi rezortmi pôdohospodárstva a zdravotníctva. Európska únia síce neurčila členským štátom žiadny konkrétny model úradnej kontroly bezpečností potravín, ale väčšina z nich má systém kontroly celého potravinového reťazca pod jedným štátnym orgánom,“ zdôraznila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová.


Tá zároveň upozornila, že v zákone o potravinách nie sú jasne vymedzené kompetencie dozorných orgánov pre všetky miesta, kde sa potraviny predávajú, alebo sa používajú ako surovina na prípravu pokrmov a jedál. Nie je určené, kto má kontrolovať potraviny v novinových stánkoch, v predajniach s drogistickým tovarom či v predajných automatoch.

Čerpacie stanice

Špecifické je napríklad postavenie čerpacích staníc, ktoré predávajú balené potraviny, čo je kompetencia veterinárov a zároveň hotové jedlá, čo je kompetencia hygienikov. Neprehľadnosť a nezrozumiteľnosť celého systému spôsobuje podľa NKÚ aj fakt, že zákon o potravinách bol 28-krát novelizovaný.


NKÚ na základe svojich zistení odporúča parlamentnému výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby žiadal vypracovanie analýzy na integráciu rozdelených kompetencií orgánov štátnej správy úradných kontrol potravín. Súčasné rozdelenie kompetencií dozorných orgánov, ktorým navyše chýba aj spoločná platforma, nie je totiž podľa kontrolórov trvalo udržateľné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie