• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Nielen vakcína, ale už aj liek. Americký prípravok má zabrániť závažnému priebehu ochorenia COVID-19

Nielen vakcína, ale už aj liek. Americký prípravok má zabrániť závažnému priebehu ochorenia COVID-19

Vedci otestovali účinnosť diABZI u myší infikovaných koronavírusom.

Liek, ktorý sa momentálne klinicky testuje v súvislosti s liečbou niektorých druhov rakoviny, je podľa vedcov účinný aj pri prevencii závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Liečivo diABZI, ktoré aktivuje vrodenú imunitnú odpoveď tela, bolo podľa vedcov z Perelmanovej lekárskej fakulty na Pennsylvánskej univerzite vysoko účinné u myší infikovaných vírusom SARS-CoV-2.

Americkí vedci svoje závery zverejnili v polovici mája v odbornom magazíne Science Immunology. Výsledky ich doterajšieho bádania tiež naznačujú, že diABZI by mohol liečiť aj iné vírusy.

Ako to funguje?

Vírus SARS-CoV-2 sa primárne zameriava na bunky epitelov v dýchacom trakte. Ako prvá obranná línia proti infekcii sa vždy ozve vrodený imunitný systém, ktorý v dýchacích cestách rozpozná vírusové patogény „objavením“ ich molekulárnych vzorcov.

Hlavná autorka štúdie Sara Cherryová, proferoska patológie a laboratórnej medicíny, sa spolu so svojím výskumným tímom snažila lepšie porozumieť tomuto procesu pozorovaním pľúcnych buniek infikovaných vírusom SARS-CoV-2 pod mikroskopom.


Zistila, že vírus sa dokáže takpovediac skryť, čo oneskorí rozpoznanie koronavírusu a následnú reakciu imunitného systému. Začala tak hľadať už existujúci liek, ktorý by pomohol spustiť imunitnú reakciu tela skôr a zabránil by tak závažnej infekcii.

Liek na rakovinu

V laboratórnych podmienkach preskúmali 75 liekov, z ktorých vybrali deväť kandidátov vrátane liečiva diABZI. To zatiaľ nie je schválené Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), ale testuje sa v rámci klinických skúšok v súvislosti s rakovinou.

Vedci zistili, že diABZI stimuluje signalizáciu a účinne spomaľuje infekciu vírusom SARS-CoV-2, ako aj jeho kmeňov, vrátane juhoafrického variantu, ktorý je momentálne spolu s indickým v súvislosti s vývojom pandémie najväčším zdrojom znepokojenia.


Aby sa vedci uistili, otestovali účinnosť diABZI u myší infikovaných koronavírusom. Pretože bolo potrebné, aby sa liečivo dostalo do pľúc, diABZI sa podával cez nos, ako uvádza portál Medical News.

Stimulácia imunity

Myši liečené diABZI vykazovali oveľa menšiu stratu hmotnosti ako kontrolné myši, mali významne menšiu vírusovú záťaž v pľúcach a nosných dierkach a vyššiu produkciu cytokínov. To podporuje predpoklad, že diABZI vhodne stimuluje imunitu.


Cherryová na margo toho uviedla, že liečivo diABZI by mohlo predstavovať účinnú liečbu pre pacientov infikovaných vírusom SARS-CoV-2, hlavne by vedelo zabrániť závažnému priebehu ochorenia COVID-19.


Vyzerá to dokonca tak, že rovnako ako pri koronavírusoch spomaľuje aj replikáciu chrípkových a rinovírusových buniek (rinovírus spôsobuje prechladnutie). Výskumy v tejto oblasti ešte stále prebiehajú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie