• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Niektorým členom súdnej rady sa nepáči hodnotenie sudcov mimovládkou Transparency

Niektorým členom súdnej rady sa nepáči hodnotenie sudcov mimovládkou Transparency

Najlepšie hodnotení sudcovia pôsobia podľa mimovládky na okresných súdoch v Bánovciach nad Bebravou, Rimavskej Sobote a Lučenci.

5.4.2023 (SITA.sk) - Členovia Súdnej rady SR Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Ľuboš Kunay a Peter Farkaš sa chcú na najbližšom zasadnutí Súdnej rady SR zaoberať hodnotením sudcov zo strany mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS).

Ako totiž uvádzajú v spoločnom vyhlásení, zverejnenie výsledkov hodnotenia sudcov len na podklade štatistických kvantitatívnych podkladov s tým, že sa podsúva verejnosti, že ide o hodnotenie kvality sudcov, je spôsobilé ďalej utvrdzovať verejnosť o „nehodných sudcoch“ a zasiahnuť tak do justície ako jednej z mocí v štáte.

„Je preto nevyhnutné, aby sa súdna rada jasne vyjadrila k uvedenému a zabezpečila v zmysle svojej ústavnej úlohy ochranu nezávislosti justície a dôstojnosť sudcov," zdôrazňujú členovia rady.

Žiadna snaha o objektivitu

TIS podľa nich opakovane píše o hodnotení „kvality a efektivity“ práce sudcov a zostavený rebríček dáva do súvisu aj s bývalou sudkyňou a jej právoplatným odsúdením pre trestný čin ohýbania práva ako aj s obvinenými a doposiaľ neodsúdenými sudcami.

„Je zarážajúce, že transparentná organizácia nemala žiadnu snahu o objektivitu svojho hodnotenia a nepožiadala o spoluprácu prípadne o vyjadrenie k vykonanému hodnoteniu ani Združenie sudcov Slovenska ani Súdnu radu SR ani nikoho iného, čím samotným spochybňuje snahu o objektivitu. Nie je možné zistiť, kto konkrétne, teda akí odborníci na justíciu, sa na hodnotení TIS podieľali," uvádza pätica členov rady.

V rámci uznesenia, ktoré navrhujú piati členovia na zasadnutí súdnej rady prijať, sa konštatuje, že hodnotenie je založené na základných štatistických údajoch, ktoré neodzrkadľujú a neodrážajú kvalitu práce sudcov. Navyše podľa nich vážne prehlbuje nedôveru verejnosti v súdnictvo a sudcov, čo je v právnom a demokratickom štáte neprípustné a neakceptovateľné. Preto žiadajú, aby TIS hodnotenie stiahla.

Hodnotenie sudcov od Transparency

V rámci hodnotenia kvality, efektivity a produktivity sudcov okresných súdov mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko skončilo s „výbornými výsledkami“ 109 sudcov, teda 15 percent hodnotených. Hodnoteniu mimovládka podrobila 713 sudcov z 54 okresných súdov.

Kritériom pritom boli podiel rozhodnutí potvrdených vyššie postaveným súdom, schopnosť vybavovať pridelené veci a dĺžka ich vybavovania a tiež pomer rozhodnutých vecí a ich náročnosti. Výsledky hodnotenia sudcov sa podľa organizácie zaraďovali do kategórii - výborné, nadpriemerné, priemerné, podpriemerné a slabé.


„V kategórii s výbornými výsledkami skončilo 109 sudcov (15 %), hoci tri jednotky za kvalitu, efektivitu aj produktivitu získalo len 16 sudcov, ktorých na základe aktuálnych dát môžeme označiť za top," uviedla TIS. Naopak, v najhoršej kategórii „slabých výsledkov“ sa podľa organizácie ocitlo 62 sudcov, 14 z nich s tromi trojkami, ktorí tvoria úplný chvost hodnotenia.


Najslabší, naopak, na súdoch v Čadci, Poprade a bratislavskom IV obvode.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie