• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Nezisková organizácia Človek v ohrození pomohla za dva roky vojenskej agresie na Ukrajine viac ako 200-tisíc Ukrajincom

Nezisková organizácia Človek v ohrození pomohla za dva roky vojenskej agresie na Ukrajine viac ako 200-tisíc Ukrajincom

Organizácia pomáha priamo na území Ukrajiny, pracuje s deťmi aj so seniormi, obnovuje protiletecké kryty, rekonštruuje ubytovacie zariadenia či organizuje letné tábory.

24.2.2024 (SITA.sk) - Nezisková organizácia Človek v ohrození pomohla za dva roky vojny na Ukrajine 218 300 ľuďom a podľa ich slov sú pripravení pomáhať aj naďalej.

Pomáhajú aj napriek vyčerpaniu

Organizácia pomáha priamo na území Ukrajiny, pracuje s deťmi aj so seniormi, obnovuje protiletecké kryty, rekonštruuje ubytovacie zariadenia, organizuje letné tábory, sedenia so psychológmi, stavia modulárne domy a tiež detské ihriská.

„Napriek tomu, že občas zažívame únavu a vyčerpanie aj my, aj ďalej sa budeme snažiť pomáhať tým, ktorí to potrebujú a budeme to robiť dovtedy, kým to bude potrebné," uviedla riaditeľka Človeka v ohrození Andrea Najvirtová.

Pomoc poskytujú vo všetkých smeroch

„Zároveň na Slovensku aktívne pracujeme s ľuďmi z Ukrajiny, ktorým sa snažíme čo možno najviac uľahčiť život v našej krajine. V rámci našich Programov sociálnej integrácie im konštantne pomáhame s psychosociálnou podporou, hľadaním ubytovania, škôlok, škôl, zamestnania či zdravotnej starostlivosti," priblížila organizácia a dodala, že sa Ukrajincov snažia prepájať so slovenskou komunitou, doučujú ich slovenčinu a organizujú pre nich voľnočasové aktivity.

Aktívne pomáhali najmä v Zakarpatskej oblasti, neskôr pomoc rozšírili aj do ďalších regiónov na západe, juhu, severe a východe krajiny. Do Zakarpatského, Ivano-Frankovského, Chersonského, Černihivského a Kyjivského regiónu Človek v ohrození distribuoval viac ako 3 800 ton materiálnej pomoci.

„Zrekonštruovali sme a zariadili príbytky a zlepšili tak životné podmienky 1 790 ľudí a ubytovali v nich ďalších vyše 1 200 ľudí. Do 32 modulárnych domov sme zabezpečili kompletné vybavenie od nábytku, cez kuchynské potreby až po matrace a posteľnú bielizeň. Dodali sme 2 652 ton palivového dreva na podporu 600 rodín," spresnila organizácia s tým, že pre najzraniteľnejších pripravili aj 4 918 potravinových balíčkov.

Nadviazané partnerstvá s desiatkami mimovládok

„Distribuovali sme zimné oblečenie vnútorne vysídleným osobám a darovali vyše 600 poukážok na nákup zimného oblečenia pre deti. Poskytli sme viac ako 11 700 intervencií približne 20-tisíc ľuďom. Išlo najmä o individuálne alebo skupinové psychologické sedenia s odborníkmi," doplnila organizácia, ktorá zorganizovala aj viac ako 11-tisíc hodín voľnočasových aktivít a viac ako tisíc detí sa zúčastnilo detských letných táborov.

„Zorganizovali sme 150 komunitných podujatí pre viac ako 4 100 ľudí, ktoré spojili vnútorne vysídlené osoby s miestnou komunitou. Opravili a zariadili sme 20 priestorov vhodných pre deti, 20 protileteckých krytov a vybudovali 20 detských ihrísk. Zorganizovali sme školenia pre dobrovoľníkov, psychológov, sociálnych pracovníkov, učiteľov, vedúcich a zamestnancov kolektívnych centier," vymenovala organizácia a pokračovala s tým, že nadviazali aj partnerstvá so 77 miestnymi a medzinárodnými mimovládnymi organizáciami a tiež s 27 oddeleniami pre vzdelávanie. Podporili aj viac ako 70 čiastkových grantových projektov na pomoc ukrajinským ľuďom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie