• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Nedostanete absolútne nič, kričal Mikuláš na rómske deti v Matejovciach (video)

Nedostanete absolútne nič, kričal Mikuláš na rómske deti v Matejovciach (video)

Ochotnícky herec tvrdí, že video je vytrhnuté z kontextu.

7.12.2022 (Webnoviny.sk) - Polícia sa bude zaoberať videonahrávkou, ktorá vznikla počas nedeľného vystúpenia osláv príchodu Mikuláša v popradskej mestskej časti Matejovce. Krátke video z jeho návštevy natočené mobilným telefónom, v ktorom sa rozčuľuje, zvyšuje hlas a kričí, sa šíri internetom.

Prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik v stredu pre agentúru SITA uviedol, že obvodné oddelenie Policajného zboru Poprad na základe zaslaného podnetu bude predmetné oznámenie preverovať.

Mikuláš neudržal nervy na uzde

Mesto Poprad pripravilo v tomto roku pre deti program s putujúcim Mikulášom po jednotlivých mestských častiach. V nedeľu podvečer prišiel aj do Matejoviec, v ktorých žije aj početná rómska komunita. Vo videonahrávke Mikuláš hlučnému davu zvýšeným hlasom hovorí, že všetci stojaci v prvom rade nedostanú od Mikuláša absolútne nič.

„Lebo Mikuláš nosí darčeky a dáva sladkosti len tým, ktorí sú dobrí a počúvajú, a nie tým, ktorí vrieskajú a nevedia sa správať,“ povedal. Zároveň skríkol po rómsky ticho. Potom položil otázku, kto ich vychováva a či sa za nich rodičia nehanbia.


„Ako sa správate, čo to má znamenať? Chodím po celom meste a s tým som sa nestretol, že by boli takéto bláznivé deti. Ja mám deti strašne rád, preto som tu, ale takto sa správať, to je hanba. Ale nie hanba tým deťom, ale rodičom, že toto tu dokážu a dovolia. Kde sú rodičia, že toto robia vaše deti, ukážte sa, Cigáni, kde ste?“ poznamenal preoblečený Mikuláš.

Mnohých ľudí jeho správanie pobúrilo, niektorí v komentároch pod videom na sociálnej sieti uviedli, že si mal nájsť iný spôsobom, ako utíšiť hlučné a uvrieskané deti, či to, že mesto Poprad sa môže hanbiť za takého Mikuláša. Ďalší tvrdia, že „Mikulášovi došla trpezlivosť tak, ako došla aj Matejovčanom“.

Video je vraj vytrhnuté z kontextu

Za Mikuláša bol preoblečený bývalý mestský poslanec a ochotnícky herec Rudolf Kubus. Pre agentúru SITA uviedol, že video je vytrhnuté z kontextu. „Kričal som nahlas, ale nie na deti, no na rodičov,“ zdôraznil. Z vreciek mu deti podľa jeho slov vytrhávali cukríky a na upozornenia na stíšenie sa nereagovali.


Povedal som, že deti mám rád, všetky deti mám rád. Ale milujem dobré deti, ktoré sa slušne správajú, to je jedno, či by tam boli biele deti, čierne, zelené či fialové, pre mňa sú deti deti, ja ich milujem, a preto robím túto prácu,“ uviedol dlhoročný Mikuláš. Podľa jeho slov sa Mikuláš, čert a anjel správali slušne.

„Za krik, ruch a neslušné správanie detí môžu rodičia. Ak by tam boli, bolo by všetko v poriadku, usmernili by ich. Policajti tam nestíhali okolo nás obskakovať,“ skonštatoval. Video však podľa neho ukazuje iba časť z programu. Podľa jeho slov sa situáciu následne podarilo upokojiť.


„Vyvolávali sme deti na pódium, kde mohli recitovať, zatlieskali sme si, bral som rovnakou mierou ako rómske, tak aj nerómske deti. Zišli sme dole, fotili sme sa s ľuďmi, nálada sa upokojila,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Pod Tatrami a na Spiši pretrváva silný vietor a sneženie, platí kalamitný stupeň a cestári radia necestovať

pod tatrami a na spisi pretrvava silny vietor a snezenie plati kalamitny stupen a cestari radia necestovat

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - V regióne Tatier, podhorí a na Spiši pretrváva nepriaznivá situácia spojená s hustým snežením a silným vetrom. Prvý kalamitný stupeň platí aj naďalej pre okresy Poprad a Kežmarok.

Potvrdil to pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Silný vietor má pretrvávať až do večerných hodín.

Všade je to rovnako zlé

„Pod horami fúka vietor, hore v lesoch s vyššou nadmorskou výškou viac sneží, je to všade rovnako zlé. Dole, tým, že zafukuje cesty, hore, tým, že rýchlo pribúda sneh,“ komentoval Polomský situáciu v sobotu ráno.

Cestári boli v teréne celú noc, na pomoc do regiónu im prišlo aj päť sypačov z ostatných oblastí v rámci Prešovského samosprávneho kraja.


„Predpoveď na silný vietor je do večera do 18:00, dovtedy sa nám nič svetoborné spraviť nepodarí. Vodičov prosím o trpezlivosť a tí, ktorí nemusia, nech necestujú,“ uviedol.

O najkomplikovanejších úsekoch sa podľa jeho slov ani hovoriť nedá, všetky sú vzhľadom na počasie zlé. Naďalej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzavreté cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou a tiež III/3063 Lučivná.


Informačný portál Slovenskej správy ciest upozorňuje, že na cestách II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves, tiež tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Platí viacero výstrah

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre okres Poprad viacero výstrah. Druhý stupeň pred snežením platí do 18:00, až do polnoci platí druhý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje a tiež vietor.

Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.


„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.

V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.


„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.

Počasie: Priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar

klimatológ Pavel Matejovič: Doterajší priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar. Január bol na celom území Slovenska silne až mimoriadne nadnormálny, február môže byť najchladnejším mesiacom tejto zimy uviedol.

V Košiciach a Kamenici nad Cirochou bol tohtoročný január najteplejší v histórii meteorologických pozorovaní, na zvyšnom území bol január druhý až piaty najteplejší.


"V minulosti sa však už vyskytla aj teplejšia zima. Napríklad priemerná teplota decembra a januára počas zimy 2006/2007 dosiahla v Hurbanove hodnotu 3,9 stupňa Celzia, počas tejto zimy je to asi o 0,5 stupňa Celzia menej," poukázal Matejovič.

Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 % mesačného normálu

Január bol podľa neho veľmi bohatý aj na atmosférické zrážky. Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 percent mesačného normálu. "V nižších polohách boli zrážky zväčša vo forme dažďa, no v druhej polovici januára v horských oblastiach už väčšinou snežilo," priblížil klimatológ s tým, že v stredných horských polohách na severe Slovenska dosahuje snehová pokrývka aktuálne okolo pol metra a stále sa zvyšuje.

Február bude mať podľa prognostických modelov odlišný charakter. S veľkou pravdepodobnosťou bude najchladnejším mesiacom tejto zimy, skonštatoval Matejovič. Teplejšie prúdenie z Atlantického oceána postupne vystrieda chladnejšie z východnej Európy. "V priestore Škandinávie a východnej Európy sa bude nachádzať mohutná tlakový výš, pričom po jej prednej strane k nám bude prúdiť studený pevninský vzduch," poznamenal.

V kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia

Postupne sa podľa klimatológa bude výraznejšie ochladzovať nielen na severe Slovenska, ale celodenné mrazy sa budú pravdepodobne vyskytovať aj v nížinách juhozápadného Slovenska. "Pri takýchto situáciách sa v oblasti Stredomoria zvyknú vytvárať tlakové níže, ktoré prinášajú výdatné sneženie aj na juh Slovenska," skonštatoval Matejovič s tým, že veľmi nízko budú klesať aj minimálne teploty. Je pravdepodobné, že v kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia, doplnil.

Február môže ešte "zamiešať kartami"

Február môže podľa klimatológa ešte "zamiešať kartami". "V každom prípade však zima ešte nepovedala posledné slovo a treba rátať tak so silnými mrazmi, ako aj výdatným snežením," podotkol Matejovič s tým, že zima ako celok sa bude dať hodnotiť až na konci februára.


Je však podľa neho pravdepodobnejšie, že celkový priemer zimy bude mať kladnú teplotnú odchýlku od dlhodobého priemeru. Do priemeru sa ráta priemerná teplota všetkých troch zimných mesiacov.

Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Február

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.

Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.

Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.

Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Počasie