• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

NBS zatiaľ nezmení bankám úroveň kapitálového vankúša, predpokladaný je aj znížený dopyt po úveroch

NBS zatiaľ nezmení bankám úroveň kapitálového vankúša, predpokladaný je aj znížený dopyt po úveroch

Aktuálne tak nevzniká potreba zmeny proticyklického kapitálového vankúša. Ochladzovanie cyklu nie je dôvodom pre jeho znižovanie.

Národná banka Slovenska (NBS) nevidí dôvod na zmenu proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku. Je možné podľa nej očakávať pokračovanie ochladzovacích tendencií vo finančnom sektore.

Motivácia k zadlžovaniu je nižšia

Dá sa predpokladať pretrvávanie zníženého dopytu po úveroch, čo sa bude odrážať aj na trhu bývania. Zároveň, vzhľadom na stabilný ekonomický vývoj a trh práce, by úvery nemali podľa centrálnej banky zásadnejšie zlyhávať.

Ochladenie finančného cyklu je citeľné. Úvery významne pribrzdili tak u domácností, ako aj podnikov a momentálne už rastú stabilne jednociferným medziročným tempom.

Za spomalením je podľa národnej banky zmiernený dopyt. Motivácia domácností a podnikov k zadlžovaniu je už výrazne nižšia, ako to bolo ešte pred rokom.


„K zmene ich postoja prispeli najmä vyššie náklady na financovanie dlhu v dôsledku vyšších sadzieb, ako aj zmena v očakávaniach domácností ohľadom ďalšieho vývoja cien nehnuteľností,“ informuje centrálna banka.

Pokles na trhu nehnuteľností

Táto situácia sa odrazila aj na trhu nehnuteľností, kde ceny domov a bytov od jesene minulého roka poklesli v priemere o desatinu.


„Úvery však v zásadnejšej miere nezlyhávajú a klienti bánk aktuálne plnia úverové záväzky. Navyše banky sú dostatočne kapitálovo silné a aj pri zmiernenom raste úverov dokážu tvoriť zisk,“ myslí si národná banka.

Aktuálne tak nevzniká potreba zmeny proticyklického kapitálového vankúša. Ochladzovanie cyklu nie je dôvodom pre jeho znižovanie.

Úverová činnosť bánk

Tým by boli zvýšené straty z úverov, výrazne nad úrovňou ich bežnej tvorby. Proticyklický kapitálový vankúš tak ostáva na úrovni 1,5 %.


Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál.


V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť sa spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie