• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Na tuneli Višňové zabetónovali poslednú klenbu, má tak dokončené základové pásy

Na tuneli Višňové zabetónovali poslednú klenbu, má tak dokončené základové pásy

Momentálne sa realizujú opravy povrchov sekundárneho ostenia a pokračuje realizácia doplnkového drenážneho systému

Na tuneli Višňové na rozostavanom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je už zabetónovaná posledná klenba. Tunel má tak dokončené základové pásy a sekundárne ostenie vrátane hĺbených častí tunela.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) o tom v pondelok informovala s tým, že celkovo zabetónovali 478 klenieb v hlavných tunelových rúrach, pričom na jednom 12-metrovom bloku zabudovali priemerne 167 kubických metrov betónu.

Opravy povrchov

„Na betonáž bolo nasadených päť betónovacích vozíkov a počas betonáží pracovalo v tuneli priemerne tristo pracovníkov,“ priblížila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Celkovo bolo použitých približne 80-tisíc kubíkov betónu. K tomu zabetónovali 143 menších klenieb v prepojkách, s ďalším objemom betónu zhruba 6,5 tisíca kubických metrov.

„Momentálne sa realizujú opravy povrchov sekundárneho ostenia a pokračuje realizácia doplnkového drenážneho systému,“ dodala Žgravčáková.

Lehota výstavby sa predlžuje

Diaľničný úsek D1 pri Žiline v dĺžke 13,5 kilometra, z toho tunel má 7,5 kilometra, dokončuje stavebné združenie na čele so spoločnosťou Skanska SK, a. s., takmer dva roky od mája 2021. Podľa zmluvy s NDS sa stavbári zaviazali diaľnicu s tunelom dostavať pôvodne zhruba za tisíc dní, teda 33 mesiacov od začiatku prác, čiže približne do februára 2024.

Pre opravné práce v tuneli po predošlom zhotoviteľovi sa lehota výstavby predlžuje. Dokončovanie stavebnej časti viac ako tri roky meškajúceho úseku D1 by malo trvať predbežne do konca budúceho roka.


Zhotoviteľ získal zákazku za zmluvnú cenu zhruba 255 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), Za necelé dva roky vysúťažená cena vzrástla o viac ako 13 miliónov eur, zatiaľ takmer na 268 miliónov eur bez dane.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie