• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách osadili pamätnú tabuľu, odkazuje na návštevu kráľovnej Alžbety II.

Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách osadili pamätnú tabuľu, odkazuje na návštevu kráľovnej Alžbety II.

Nachádza sa v blízkosti Tatranského ľadového dómu.

12.4.2024 (SITA.sk) - Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách pribudla pamätná tabuľa. Pripomínať má návštevu niekdajšej britskej panovníčky kráľovnej Alžbety II. v roku 2008 na tomto mieste. Odhalil ju tam v piatok veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigel Baker.

Nachádza sa v blízkosti Tatranského ľadového dómu, ktorý počas tejto zimnej sezóny niesol podobu práve londýnskeho Westminsterského opátstva (Westminster Abbey). Prilákal rekordný počet návštevníkov, ktorých bolo oproti vlaňajšku o 10 percent viac.

Oficiálne pozvanie pre kráľa

Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák v piatok zároveň odovzdal veľvyslancovi oficiálne pozvanie mesta kráľovi Karlovi III., ako aj symbolickú letenku. Podľa primátora Tatier bola kráľovná Alžbeta II. veľmi obľúbená aj u Tatrancov.

Jej pamiatku si tak pripomenuli podobou ľadového chrámu i spomínanou pamätnou tabuľou. Štefaňák v piatok zároveň odovzdal veľvyslancovi pozývací dopis pre súčasného kráľa.

„K tomu je priložená aj kráľovská letenka, pretože na popradské letisko máme priamu linku z Londýna, ako aj kráľovský lístok na pozemnú lanovku na Hrebienok,“ vysvetlil pre agentúru SITA primátor. Jeho návšteva by bola podľa jeho slov nielen poctou pre Tatry, ale aj jeho zosnulej mame, kráľovnej Alžbete. O anglickom panovníkovi je známe, že je veľký milovník prírody.

Kráľovská návšteva na Slovensku

„Kráľ Karol je muž prírody. Nikdy nie je šťastnejší, než keď je v prírode. Myslím si, že bude nadšený,“ poznamenal britský veľvyslanec Baker na margo pozvánky pre kráľa. Verí, že bude hľadať možnosť navštíviť Tatry. Na Slovensko už v minulosti zavítal, no ešte ako princ pred viac ako 20 rokmi.

„Bol v Banskej Bystrici a Bratislave. Nemal však možnosť okrem Badínskeho pralesa vidieť a užiť si nádhernú prírodu Slovenska,“ povedal Baker. Zároveň dodal, že prípravy oficiálnych štátnych návštev trvajú niekedy roky. „On sám ale vie, kam chce ísť. Viem, že má veľmi dobré spomienky z návštevy Slovenska,“ zhodnotil veľvyslanec.

Výročie návštevy

Vo Vysokých Tatrách si vlani 15. výročie návštevy britského kráľovského manželského páru, dnes už zosnulých kráľovnej Alžbety a princa Philipa, pripomenuli aj výstavou fotografií na Hrebienku.

Kráľovná Alžbeta s vojvodom z Edinburghu prišli do Tatier v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v októbri 2008. Navštívili aj Bratislavu a v Poprade si vtedy 82-ročná panovníčka pozrela hokejový zápas. Zavítala nielen na Hrebienok, ale aj na Lomnický štít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie