• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Ministerstvo podľa strany Spolu nekoná v kauze Istrochem, hodnoty škodlivých látok v Bratislave narástli

Ministerstvo podľa strany Spolu nekoná v kauze Istrochem, hodnoty škodlivých látok v Bratislave narástli

Desaťtisíce ľudí v zasiahnutých oblastiach stále žijú v bezprostrednej blízkosti masívneho znečistenia.

V kauze Istrochem sa za rok nič nezmenilo, ministerstvo životného prostredia nekoná a hodnoty škodlivých látok narástli.

Výsledky čerstvých rozborov vody zo studní zasiahnutých ekologickou katastrofou Istrochemu v Bratislave, ktoré si dala spraviť strana Spolu – občianska demokracia (Spolu), priniesli alarmujúce zistenia.

Vypracovali si rozbory vody

V tlačovej správe o tom informoval hovorca strany Matej Bučko. V júni 2020 odborníčka strany Spolu na životné prostredie Tamara Stohlová odhalila roky utajované informácie o znečistení pesticídmi, arzénom, olovom či PCB látkami v širšom centre Bratislavy. Po roku nečinnosti vlády si strana Spolu nechala opätovne vypracovať rozbory vody.


Stohlová priblížila, že stúpli koncentrácie väčšiny nebezpečných chemikálií vrátane karcinogénnych pesticídov a stúpol aj celkový počet látok, ktoré prekračujú zákonné limity. Alarmujúce je najmä zvýšenie koncentrácie karcinogénneho izoproturónu, ktorý prekračuje limit deväťnásobne alebo chloridazonu. Ten limit prekračuje 122-krát.

Ministerstvo nekoná

„Ministerstvo životného prostredia nekoná. Desaťtisíce ľudí v zasiahnutých oblastiach stále žijú v bezprostrednej blízkosti masívneho znečistenia, a to všetko bez informácií, ako si môžu chrániť zdravie,“ dodala Stohlová.


Tvrdí, že ministerstvo navyše za celý rok neiniciovalo základné administratívne konania, ktoré by umožnili vyčistiť toto územie a zabrániť šíreniu kontaminácie smerom na zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie